Transmetuar më 10-02-2023, 07:45

Dy ditë pas tërmetit të fortë, që ka shkaktuar më shumë se 11 mijë të vdekur mes Turqisë dhe Sirisë, vendndodhja e Christian Atsu mbetet e panjohur. Pas një dite të parë të trazuar, në të cilën media të ndryshme portugeze pohuan se ai ishte shpëtuar me sukses nga rrënojat, burime nga klubi i Hatayspor e mohuan këtë version.

Në orët e para të së martës u tha se ish-futbollisti i Chelsea ishte gjetur dhe dërguar në spital për të trajtuar plagët e marra nga tërmeti. Zëvendëspresidenti i klubit, Mustafa Özat, pretendoi se kishte marrë konfirmimin se ganezi ishte shpëtuar dhe transferuar në spital, në kundërshtim me drejtorin sportiv, Taner Savut, i cili ishte ende i zhdukur.

Edhe vetë agjenti i sulmuesit konfirmoi për shtypin britanik se klubi e kishte informuar atë për shpëtimin. Por në një kthesë të çuditshme, skuadra turke pretendon se ende nuk ka mundur ta gjejë futbollistin ndërkombëtar nga Gana.

Siç shpjegoi për "Hurriyet" mjeku i Hatayspor, Gurbey Kahveci, ata shkuan për ta vizituar në spitalin ku duhej të ishte, por nuk e gjetën aty. Fatkeqësisht, ne pranojmë që Taner dhe Christian Atsu nuk janë gjetur për momentin”.

Agjenti i lojtarit, Nana Sechere, konfirmon se ende nuk e kanë gjetur vendndodhjen e tij, pavarësisht konfirmimit nga skuadra. “Pas përditësimit të djeshëm nga klubi se Christian ishte nxjerrë i gjallë, ne ende nuk e konfirmojmë dot vendndodhjen e Christian”.

Ndërkohë, trajneri i Hatayspor, Volkal Demirel, kërkon që shpëtimi i tij teorik të mos publikohet “pa qenë i sigurt”: “Njerëzit kanë familje dhe kjo shton shpresat, pikëllimet dhe dhimbjet. Ende nuk ka asnjë lajm nga Atsu dhe Taner Savut".