Transmetuar më 08-02-2023, 22:15

Një foshnjë 7-muajshe u shpëtua sot më shumë se dy ditë pas tërmeteve shkatërruese në Turqinë jugore.

Foshnja 7-muajshe, e cila mbeti në rrënojat e një ndërtese të shkatërruar nga tërmeti në lagjen Besni të Adiyamanit, u shpëtua nga zjarrfikësit e Komunës Cizre, të cilët shkuan në rajon nga rrethi Cizre i Shirnakut.

Foshnja u shpĂ«tua nga rrĂ«nojat e pallatit tĂ« shkatĂ«rruar, nga zjarrfikĂ«sit e dĂ«rguar nga provinca ƞırnak nĂ« Adiyaman, njĂ« nga dhjetĂ« provincat e goditura rĂ«ndĂ« nga tĂ«rmetet me magnitudĂ« 7,7 dhe 7,6 ballĂ«.

Komuna e rrethit Cizre nĂ« ƞırnak tha se foshnja u transferua nĂ« njĂ« spital lokal.

Shifrat e fundit për zonën e katastrofës janë se të paktën 9 057 njerëz kanë humbur jetën 49.133 janë lënduar pas tërmeteve që goditën Turqinë jugore brenda disa orësh nga njëri-tjetri, duke prekur 23 milionë njerëz.

Mbi 2 500 njerëz vdiqën në Siri dhe mijëra të tjerë janë plagosur.