Transmetuar më 09-02-2023, 08:38

Shtypi i Arabisë Saudite ka lidhur së fundi Luka Modric dhe Toni Kroos me klubet e tyre, kontrata e të cilëve përfundon në qershor dhe deri më sot nuk është rinovuar me Real Madridin. Liga më e fuqishme në Lindjen e Mesme dëshiron të ribashkojë dy legjendat e bardha me Cristiano Ronaldon, i cili së fundi nënshkroi për Al Nassr.

Fjalët e presidentit të federatës saudite, Yasser Al-Mishal, duket se e nxisin këtë iluzion. “Nënshkrimi i Cristianos ishte shumë i rëndësishëm për ligën tonë, u bë shumë punë për ta arritur atë.

Në fakt, unë mendoj se prurjet e verës së ardhshme do të jenë po aq të rëndësishme apo edhe më të rëndësishme se Ronaldo. Po flas për futbollistë të atij niveli, madje edhe më të lartë”, – siguroi Al-Mishal në programin televiziv “Action with Walid”.

Një nga ata emra mund të jetë Sergio Busquets. Siç është publikuar nga "Mundo Deportivo", Al Nassr i ofron 36 milionë euro neto mesfushorit blaugrana për dy sezone. Një ofertë marramendëse, e cila konfirmon gjendjen e euforisë që po përjeton futbolli saudit, në mes të një stuhie investimesh me qëllim fitimin e të drejtës për të zhvilluar Botërorin 2030.

Lideri i futbollit saudit ka dashur të mohojë edhe faktin që vendi ka financuar punësimin e Cristiano-s, kontrata totale e të cilit do të shkonte në rreth 500 milionë euro për disa sezone: “Nuk e di konkretisht se si është ajo kontratë apo kush e bëri atë, por po, mund të them që qeveria nuk ka financuar nënshkrimet e futbollit".