Transmetuar më 08-02-2023, 10:36

Turqi- Histori prekëse vijnë nga tragjedia e tërmetit.

Ibrahimi dhe fëmija i tij katërvjeçar janë duke pritur. Gruaja e Ibrahimit, nëna e fëmijës, humbi në rrënojat në Gaziantep, qyteti më i afërt me epiqendrën e tërmetit të parë të së hënës me magnitudë 7.8 ballë.

Ajri është i dendur nga padurimi i dhimbshëm dhe luftimet shpërthejnë në mënyrë sporadike pasi familjet humbasin qetësinë e tyre me gërmuesit që ata thonë se po zgjasin shumë. Tashmë kanë kaluar më shumë se 48 orë që nga tërmeti i parë dhe shpresat po shuhen.

Sa herë që ekipet e kërkim-shpëtimit kërkojnë për të mbijetuarit, ka një moment shpresëdhënëse që prishet kur vinçat fillojnë dhe askush nuk nxirret. Autoritetet turke thonë se 8,000 njerëz janë nxjerrë nga rrënojat në të gjithë vendin. Ekipet e ndihmës kanë ardhur nga e gjithë bota, por koha po mbaron me shpejtësi në temperaturat nën zero. Burimi: Skynews