Transmetuar më 08-02-2023, 08:13

Turqi-Siri: Thellohet bilanci nga tërmeti tragjik në Turqi dhe Siri.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e zhvillimeve më të fundit:

Më shumë se 7,800 njerëz kanë vdekur… në të dy vendet pas dy tërmeteve të mëdha të hënën, mes paralajmërimeve nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se numri mund të rritet në mënyrë dramatike pasi ekipet e shpëtimit gjejnë më shumë viktima. Më shumë se 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia

Punonjësit e urgjencës… punuan gjatë një nate tjetër të ftohtë, në një garë të dëshpëruar kundër orës për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja pasi mijëra ndërtesa u shembën

Të afërmit e viktimave… të armatosur me kazma iu bashkuan përpjekjeve të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, ndërsa familjet e shqetësuara thanë se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur në disa zona

Një gjendje e jashtëzakonshme tre mujore është shpallur në Turqi nga presidenti Recep Tayyip Erdogan në 10 provincat më të prekura nga tërmeti.

Vendet në mbarë botën… po dërgojnë mbështetje për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit, duke përfshirë ekipet e specializuara, qentë snifer dhe pajisjet, duke përfshirë Italinë, SHBA, Izraelin dhe Tajvanin.BBC