Transmetuar më 07-02-2023, 21:48

SIRI- Fat i dhimbshëm për foshnjën që lindi nën rrënoja në Siri.

Mes panoramës së trishtë nga shkatërrimet e trupat e pajetë të nxjera nga rrënojat, lindja e një foshnjeje erdhi si një mrekulli nga zoti sot në veri-perëndim të Sirisë. Foshnja erdhi në jetë, teksa nëna ndodhej mes rrënojave dhe fatkeqësisht humbi jetën. Nga këtu nis fati i dhmbshëm i të voglës. Vajza e porsalindur është e vetmja e mbijetuar e familjes së saj. Babai i tij, tre motrat e tij, vëllai i tij dhe tezja e tij u gjetën të vdekur nga rrënojat.

Shtëpia katërkatëshe e familjes në fshatin Janairis në rajonin e Afrinit ra për shkak të tërmetit të fuqishëm të hënën. Më pas të afërmit kërkuan për familjen e varrosur. Ata ishin larguar nga rajoni i paqëndrueshëm i Deir Essor më në lindje për shkak të luftës civile, duke shpresuar të ishin të sigurt në Janairis, një vend i kontrolluar nga ushtria turke dhe rebelët proturq. Por për shumë njerëz, Janairis u bë një kurth vdekjeje. Aty u shembën rreth 50 ndërtesa. Tërmeti me magnitudë 7.8 ballë goditi zonën kufitare turko-siriane herët në mëngjes. Mijëra viktima janë gjetur tashmë në të dy vendet. Në detyrë janë edhe punëtorët zviceranë të shpëtimit .