Transmetuar më 07-02-2023, 11:25

Një lajm i tmerrshëm vjen nga Afrika e Jugut. Oshwin Andries, mesfushori 19-vjeçar i Stellenbosch të vendit të 12-të në Premiership të Afrikës së Jugut, u godit me thikë për vdekje. Konfirmimi për vdekjen e djalit erdhi pas fitores 2-1 të skuadrës jashtë së tij jashtë fushe, ndaj Chippa United.

Skuadra e tij lëshoi një deklaratë: “Sonte Stellenbosch FC mban zi për vdekjen e Oshwin Andries. Mendimet dhe lutjet e të gjithëve në klub janë me familjen, miqtë dhe të dashurit e tij në këtë kohë".

Vëllai i viktimës, Lee-IrwinAndries, zbuloi detaje të sulmit të tmerrshëm të fundjavës në Klapmuts për IOL: "Vëllai im po bënte shaka me agresorin e supozuar. Në atë moment ai person u mërzit dhe e goditi me thikë vazhdimisht.

Nëna ime po e çonte Oshvinin në spital, por ai vdiq në makinë, në krahët e saj. Ajo është thellësisht e tronditur, Oshwin ishte më i miri. Ai stërvitej çdo ditë dhe gjithmonë thoshte se gjithçka që po bënte ishte vetëm për ne”.

Ylli i ri i Afrikës së Jugut ëndërronte që një ditë të vishte fanellën e Barcelonës dhe të zinte vendin e idhullit të saj, Sergio Busquets. Një ëndërr e prerë tragjikisht disa ditë para ditëlindjes së tij të 20-të.