Transmetuar më 06-02-2023, 12:51

Pak minuta më parë rreth orës 11:24 ,Turqia u godit sërish nga lëkundjet e tërmetit këtë herë 7.7 ballë .Më pas janë regjistruar disa lëkundje mbi 6.5 ballë te shkallës Rihter. Momenti është kapur nga kamerat, ku një gazetar turk ka qenë në transetim ”live” në momentin e goditjes së fortë. Në pamjet e rënda shihen njerëzit që vrapojnë të frikësuar për ti shpëtuar tërmetit të rradhës

Siç është raportuar si pasojë e tërmetit me epiqendër në juglindje të Turqisëm shkatërrim ka pasur edhe në veri të Sirisë.

Banesa të shkatërruara dhe qindra viktima. Pamjet që vijnë nga qyteti veriperëndimor i Aleppos tgregon banorët që vrapojnë dhe bërtasin të tmerruar, ndërsa banesa shembet.