Transmetuar më 06-02-2023, 09:52

Stefano Pioli analizoi humbjen 1-0 në derbi, një tjetër gabim që tashmë prek edhe garën e Champions League. "Është e qartë se donim të ishim më kompaktë dhe prisnim më shumë ndaj kundërshtarit.

Ne u mbrojtëm keq, na u desh të driblonim më shumë, – komentoi trajneri i Milanit për Dazn. – Nuk e përmirësuam qendrën tonë të gravitetit në pjesën e parë. Luajtëm një lojë të vështirë. Fatkeqësisht, ishim të papërgatitur për topin joaktiv. Ne dolëm më mirë në sulm në pjesën e dytë".

Dy fjalë për Leao, që e aktivizoi në pjesën e dytë: "Ai ka një potencial të jashtëzakonshëm. Zgjedhja për të luajtur me dy sulmues më të afërt ishte për të vënë në vështirësi mbrojtjen e Interit. Leao duhet të qëndrojë aktiv gjatë gjithë lojës.

Ai është një lojtar për të cilin kemi bast shumë. Zgjedhjet që kam bërë janë ato më të mirat për çfarë pashë gjatë javës në stërvitje. Leao nuk ka karakteristikat e dy sulmuesve vertikalisht të afërt”.

Rënia e Milanit në muajin e fundit duket e pashpjegueshme: "Ndodhi që ndeshjet negative na hoqën besimin dhe bindjen. Ne nuk jemi ende një skuadër kaq e pjekur, kështu që po vuajmë. Duhet të rifillojmë nga sonte, edhe nëse është një humbje që na lëndon, nuk është e mirë për moralin”.

Mbi ndryshimin e modulit, me mbrojtjen me tre lojtarë dhe dy sulmuesit përpara, Pioli shtoi: "Nuk ishte e komplikuar. Edhe djemtë punuan me bindjen e duhur gjatë javës. Është e qartë se nuk kemi qenë kompaktë dhe solidë në mbrojtje kohët e fundit.

Besuam se këto ishin lëvizjet e duhura taktike për t’u përballur me Interin. Gabimi ynë? Nuk ishim të aftë për të dribluar dhe lëvizur topin, kjo na detyroi të luanim shumë në mbrojtje në pjesën e parë”.

Pioli nuk është penduar për zgjedhjet e bëra: "Për mua si trajner situata është e qartë, po të kishim luajtur futbollin tonë do ta vinim Interin në vështirësi. Tani nuk i kemi ato distancat dhe soliditetin që kishim më parë. Duhet të bëjmë shumë gjëra më mirë, por nuk mund të heqim dorë së qeni më ofensivë dhe agresivë. Do të përpiqemi të jemi më mendjehapur".