Transmetuar më 06-02-2023, 08:39

Turqia shpall gjendjen e jashtëzakonshme dhe u bën thirrje njerëzve të mos përdorin telefona celularë për të mos mbingarkuar linjat dhe për të lejuar shpëtimtarët të koordinojnë

Një tërmet i madh me magnitudë 7.8 goditi Turqinë qendrore dhe Sirinë veriperëndimore të hënën, duke vrarë më shumë se 500 njerëz dhe duke plagosur qindra të tjerë pasi ndërtesat u shembën në të gjithë rajonin, duke shkaktuar kërkime për të mbijetuar në rrënoja.

Tërmeti, i cili goditi në errësirën e hershme të një mëngjesi dimëror sot në 02.17, u ndje edhe në Qipro dhe Liban. Po ashtu dhe në Kajro.

Lëkundjet zgjatën rreth një minutë dhe thyen xhamat, sipas një dëshmitari të Reuters në Dijarbakir, 350 km në lindje, ku një zyrtar i sigurisë tha se të paktën 17 ndërtesa u shembën.

Lëkundjet u ndjenë gjithashtu në kryeqytetin turk të Ankarasë, 460 km (286 milje) në veriperëndim të epiqendrës, dhe në Qipro, ku policia nuk raportoi për dëme.

"Ne u tronditëm si në djep. Në shtëpi ishim nëntë vetë. Dy djemtë e mi janë ende në rrënoja, po i pres", tha një grua, me krahun e thyer dhe plagë në fytyrë teksa fliste dhe një ambulancë ndodhej pranë rrënojave të bllokut shtatëkatësh ku ajo jetonte në Dijarbakir.

"Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë në 40 vitet që kam jetuar," tha Erdem, një banor i qytetit turk të Gaziantep, pranë epiqendrës së tërmetit, i cili nuk pranoi të jepte mbiemrin e tij.

Zëvendëspresidenti i Turqisë Fuat Oktay tha se në Turqi 284 njerëz ishin vrarë dhe 2,323 njerëz u plagosën, ndërsa autoritetet u organizuan me ekipet e shpëtimit dhe furnizimin me avionë në zonën e prekur, ndërsa shpallën "alarmin e nivelit 4" që kërkon ndihmë ndërkombëtare.

Në Siri, tashmë e shkatërruar nga më shumë se 11 vjet luftë civile, një zyrtar qeveritar shëndetësor tha se më shumë se 237 njerëz ishin vrarë dhe rreth 600 u plagosën, shumica në provincat e Hama, Alepo dhe Latakia, ku ndërtesa të shumta u rrëzuan.

Në veriperëndimin sirian të kontrolluar nga rebelët, një shërbim shpëtimi tha se dhjetëra të tjerë ishin vrarë.

Transmetuesi shtetëror turk TRT tregoi punonjësit e shpëtimit në provincën Osmaniye duke përdorur një batanije për të nxjerrë një të plagosur nga një ndërtesë katërkatëshe e shembur dhe duke e futur atë në një ambulancë. Ai ishte i pesti që u nxor nga rrënojat.

Shumë njerëz janë bllokuar

Televizioni shtetëror sirian tregoi pamjet e ekipeve të shpëtimit që kërkonin të mbijetuarit nën shi të dendur dhe borë të madhe. Zyrtarët shëndetësorë i kërkuan publikut që të ndihmojë në dërgimin e të lënduarve në dhomat e urgjencës.

Frikë gjithandej

Njerëzit në Damask dhe në qytetet libaneze të Bejrutit dhe Tripolit vrapuan në rrugë dhe morën makinat e tyre për t’u larguar nga ndërtesat e tyre në rast se ato shemben, thanë dëshmitarët.

Ky është tërmeti më i rëndë në Turqi që nga viti 1999, kur një tërmet i ngjashëm shkatërroi Izmirin dhe rajonin e populluar lindor të Detit Marmara pranë Stambollit, duke vrarë më shumë se 17,000 njerëz.

Fotot: Reuters, AP, Sabah