Transmetuar më 05-02-2023, 22:16

Udhëheqësi suprem i Iranit ka falur "dhjetëra mijëra" të burgosur, përfshirë disa të arrestuar në protestat e fundit antiqeveritare, njoftoi të dielën agjencia shtetërore e lajmeve IRNA, pasi një goditje shtetërore ndihmoi në shuarjen e trazirave mbarëkombëtare.

Megjithatë, falja e miratuar nga Ayatollah Ali Khamenei erdhi me kushte, sipas detajeve të shpallura në raportet e medias shtetërore, të cilat thanë se masa nuk do të zbatohej për të akuzuarit për "korrupsion" – një akuzë kapitale e ngritur kundër disa protestuesve, katër prej të cilëve janë ekzekutuar.

Falja nuk do të zbatohet as për ata që akuzohen për "spiunim për agjencitë e huaja" apo ata "të lidhur me grupet armiqësore ndaj Republikës Islamike", raportoi media shtetërore që citon noa.al.

Khamenei miratoi faljet për nder të përvjetorit të revolucionit islamik të vitit 1979.

Falja nuk do të zbatohet për ata që "përballen me akuza për spiunazh për agjencitë e huaja, për të pasur kontakt të drejtpërdrejtë me agjentë të huaj, për kryerjen e vrasjeve dhe plagosjes me dashje, (dhe) për kryerjen e shkatërrimit dhe djegies së pronës shtetërore", thuhet në vendim.

“Natyrisht, ata që nuk shprehin keqardhje për aktivitetet e tyre dhe nuk japin zotim me shkrim për mos përsëritjen e atyre aktiviteteve, nuk do të falen”, tha zëvendëskryetari i drejtësisë, Sadeq Rahimi.

Irani u përfshi nga protesta pas vdekjes së një gruaje të re kurde iraniane në paraburgimin e policisë morale të vendit shtatorin e kaluar.

Iranianë nga të gjitha shtresat morën pjesë, duke shënuar një nga sfidat më të guximshme për Republikën Islamike që nga revolucioni i vitit 1979.

Sipas agjencisë së lajmeve aktiviste HRANA, rreth 20,000 njerëz janë arrestuar në lidhje me protestat, për të cilat autoritetet akuzuan armiqtë e huaj të Iranit si nxitës.

Grupet e të drejtave thonë se mbi 500 njerëz janë vrarë në kundërpërgjigjen e policisë, duke përfshirë 70 të mitur. Të paktën katër persona janë varur, sipas gjyqësorit iranian. /noa.al

Foto: Reuters