Transmetuar më 04-02-2023, 14:02

Tiranë – Detaje të tjera rreth rastit të pastrueses ‘milionere’. Ish-drejtoresha e koncesioneve, Alda Klosi në Ministrinë e Ekonomisë në kohën kur ministër ishte Arben Ahmetaj, është arrestuar mbrëmjen e kaluar pas një dëshmie të gjatë në polici të ish-pastrueses së saj, Rozeta Dobi.

Rozeta Dobi është marrë në pyetje një ditë më parë në ambientet e Drejtorisë së Policisë së kryeqytetit.

“Pashë shumë para, kam pastruar tetë shtëpi. M’i la t’i fshihja. Shpesh i shikoja nëpër kuti, në batanje”, ka rrëfyer pastruesja.

Veç kësaj e dyshuara ka folur edhe për Arben Ahmetajn, por nuk dihen detaje se për çfarë. Megjithatë dihet se pastruesja shkonte dhe tek shtëpitë e Arben Ahmetajt, apartamentin në Tiranë dhe një vilë në Lalz.

Dobi ka rrëfyer se Alda Klosi kishte pesë shtëpi, nga një në Shëngjin dhe Sarandë dhe tre në kryeqytet.

Ajo ka rrëfyer se kur kishte parë kuti me para në shtëpinë e Alda Klosit ajo e kishte pyetur se çfarë duhej të bënte me to dhe shtoi se Alda i kishte kërkuar ndihmë pastrueses Rozeta Dobi se ku t’i fshihte.

Sipas këtyre burimeve, pasi të ezaurohen disa veprime të domosdoshme hetimore, pritet që dosja të kalojë për kompetencë në SPAK, pasi Dobi ka folur për ish-ministrin e Financave, Arben Ahmetaj.

“Specialistët e Seksionit për Hetimin e Pastrimit të Parave dhe Asetet Kriminale ekzekutuan urdhrin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe ndaluan shtetasen A. K. (Ç)., 41 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për veprat penale “Refuzim për deklarim, mos deklarim, fshehjen ose deklarim i rremë i pasurive, interesave private të personave të zgjedhur e nënpunësve publik, ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose të veprimatrisë kiminale” dhe “Deklarata e rreme përpara oficerit të policisë gjyqësore”, njofton policia.

Krimi i pastrimit të parave u zbardh pas denoncimit që bëri në polici ish-drejtoresha e koncesioneve në Ministrinë e Ekonomisë në kohën kur ministër ishte Arben Ahmetaj.

Ajo deklaroi se në banesën e marrë me qira tek “Rruga e Kosovarëve” më 15 dhjetor i ishin grabitur 120 mijë euro dhe e dyshuara kryesore ishte ish-pastruesja e saj Rozeta Dobi.

Nga dialogu i tyre, policia ushtroi edhe një herë kontroll ku në tubin e aspiratorit gjeti më shumë se 404 mijë euro dhe bizhuteri floriri. Para uniformave blu Rozeta Dobi më herët ka dëshmuar se vjedhjen e ka kryer në shenjë hakmarrje ndaj Alda Klosit pasi e urrente për mënyrën si ajo e trajtonte.

Ndërkohë enigmë ka mbetur fakti se cili është burimi i këtyre shumave të mëdha të parave.