Transmetuar më 04-02-2023, 09:11

Luciano Moggi nuk humb kohë dhe reagon menjëherë ndaj lajmit të përhapur mëngjesin e djeshëm në lidhje me hetimin e nisur nga prokuroria e FIGC për praninë e tij në ndeshjen e të rinjve mes Napolit dhe Juventusit, luajtur më 14 janar dhe fituar nga blutë 2-1.

Hetimi synon të zbulojë se me çfarë cilësie ka qenë i pranishëm në ndeshje ish-drejtori i përgjithshëm i Juventusit, i përjashtuar nga futbolli italian me një dënim përfundimtar, pas ngjarjeve të “Calciopoli” që në vitin 2006 iu kushtoi bardhezinjve rënien në Serie B.

85-vjeçari, ish-menaxheri i njohur nuk mund të mbajë më asnjë rol futbolli në Itali, si rezultat i ndalimit të përjetshëm të qëndrimit në çdo gradë apo kategori të “Federcalcio”-s. Pikërisht për këtë arsye agjenti Giuseppe Chinè dëshiron të kuptojë pse Moggi ishte në objektin sportiv atë ditë të Cercola, në provincën e Napolit, për të parë ndeshjen mes bluve dhe bardhezinjve.

Me pak fjalë, nëse ai kishte ndonjë interes specifik apo lidhje të mundshme me atë që po ndodhte në fushë. Për të hedhur dritë mbi këtë çështje, Gianluca Pessotto, koordinator i stafit teknik të Juventusit, u dëgjua nga prokurori federal të mërkurën e kaluar, i cili u pa duke folur me Moggin atë ditë.

Ish-menaxheri i përgjithshëm i Juventusit u përgjigj duke sulmuar ashpër Chinè: "Unë jetoj në Napoli dhe lexova se ishte kjo ndeshje mes Napolit dhe Juventusit. Shkova në Cercola së bashku me dy shokë, të cilët janë dëshmitarë dhe të cilët do t’i citoj. Meqenëse nuk jam i lejuar në fushë, u afrova në vijën anësore. Aty takova Pessotton, të cilin e përshëndeta përzemërsisht, sepse ishte një nga lojtarët e mi.

Chinè nuk mund të thotë që nuk mund të flas me dikë, sepse kjo është përndjekje. Ata as nuk mund të më ndalojnë të flas. Nuk është e qartë pse Chiné dërgoi fillimisht një person nga prokuroria në Torino për të folur me Pessotto dhe në vend të kësaj nuk shkoi në Napoli për të dëgjuar urdhrin e atij kampi, ndoshta do t’i kishte dhënë shpjegimin që i dhashë. Kështu do të mësonte të sillej, sepse urrejtja në futboll, por edhe në jetë, ndonjëherë vazhdon të ngatërrojë idetë”.

Me pak fjalë, Moggi ishte aty vetëm si një qytetar privat, të cilin askush nuk mund ta ndalojë të bëjë asgjë ose të flasë me askënd, pa asnjë “maskë” apo rol që lidhet me futbollin: "Ata nuk e dinë as se çfarë do të thotë respekt. Do të thotë jo duke qenë pjesë e roleve të federatës.

Si ndihem? Janë gjëra që nuk më gjejnë në befasi, as më shqetësojnë. Me mua gjetën dikë që di të mbrohet. Më shumë se të më zhvlerësojnë, çfarë të bëjnë, të më qëllojnë… Jam i zhveshur nga çdo pozicion, nuk e di se çfarë zhvillimesh mund të ketë”.