Transmetuar më 02-02-2023, 08:39

Një ortek dëbore ka përfshirë një grup skiatorësh duke vrarë dy prej tyre dhe plagosur tetë të tjerë në Kashmir, Indi, raporton noa.al.

Grupi përbëhej nga 21 persona të cilët u zunë nga orteku. Dy orej tyre, polakë, vdiqën.

Tetë të tjerë, shtetas rusë, mbetën të plagosur.

Siç mund ta shihni në videon tronditëse nga Kashmiri, orteku ishte aq i madh sa që rrëmbeu skiatorët.

Në njoftimin e policisë lokale përmenden gjithsej 21 persona dhe dy drejtuesit e tyre, të cilët u përthithën nga orteku në resortin dimëror të Gulmarg, ku humbën jetën dy skiatorët polakë.

Të shpëtuarit, kombësia e të cilëve ende nuk është bërë e ditur, u dërguan në spital ku iu dha ndihma e parë pasi u përfshinë nga orteku i madh. /noa.al