Transmetuar më 01-02-2023, 18:04

SHBA- Sulm me armë zjarri pranë stacionit të një metroje në Uashington. Sipas nbcwashington raportohet se nga të shtënat, 1 person ka humbur jetën e 3 të tjerë janë plagosur. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9:20 të mëngjesit të së mërkurës nga Departamenti i Policisë Metroplitan. Policia tha se sulmuesi qëlloi një person pranë portës dhe e detyroi të zbriste në platformën e metrosë. Më pas i dyshuari qëlloi një person të dytë.

Policia po merr në pyetje dëshmitarët e ngjarjes, ndërsa njoftoi se kishte një të dyshuar në paraburgim. Kryqëzimi i Avenue Potomac dhe Rrugës 14 është rrethuar nga policia për të bërë të mundur kapjen e autorit.

Më 7 dhjetor, një agjent i FBI-së jashtë detyrës qëlloi për vdekje dikë në platformën e stacionit të Metro Center. Në një incident të veçantë të nesërmen, një adoleshent qëlloi tre persona në stacionin e Benning Road. Më 3 janar, një adoleshent u vra dhe një tjetër u plagos në një të shtënë në shënjestër në stacionin Congress Heights. Më 7 janar, një burrë u qëllua dhe u vra pikërisht jashtë stacionit të metrosë Navy Yard. Drejtuesit e metrosë kanë shprehur shqetësime për sigurinë e tyre pas dhunës së fundit, në një kohë kur Autoriteti i Transitit të Metrosë së Uashingtonit po përpiqet të rifitojë kalorës të humbur gjatë pandemisë COVID-19