Transmetuar më 01-02-2023, 08:31

Pakistan- Rëndohet bilanci i vdekjeve nga sulmi me bombë në një xhami në qytetin pakistanez Peshawar. Sipas autoriteteve numri i të vdekurve kapi shifrën e 100 personave.

Ky është një nga sulmet më vdekjeprurëse ndër vite në Pakistan duke bërë që vendi të përballet me një “krizë të sigurisë kombëtare”.

Autoritetet konfirmuan se të paktën 100 persona dhe 217 të tjerë mbetën të plagosur kishin vdekur pas shpërthimit të së hënës. Policia dyshon se 12 kilogramë eksploziv u vendosën nga një kamikaz, tha Inspektori i Përgjithshëm i Policisë së Peshaëarit.

Shpërthimi i së hënës është shenja e fundit e përkeqësimit të situatës së sigurisë në Peshaëar, kryeqyteti i provincës Khyber-Pakhtunkhëa që kufizohet me Afganistanin dhe vendi i sulmeve të shpeshta nga talebanët pakistanezë, të njohur si Tehreek-e-Taliban (TTP).

TTP është një organizatë e huaj terroriste e përcaktuar nga SHBA që vepron si në Afganistan ashtu edhe në Pakistan. Vitin e kaluar, dhënia fund e armëpushimit midis TTP dhe qeverisë së Pakistanit kërcënoi jo vetëm përshkallëzimin e dhunës në vend, por rriti gjithashtu tensionet ndërkufitare midis qeverive afgane dhe pakistaneze.