Transmetuar më 30-01-2023, 17:54

Presidenti rus, Vladimir Putin pati një bisedë telefonike me princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman sot për të diskutuar bashkëpunimin brenda grupit të prodhuesve të naftës OPEC + për të ruajtur stabilitetin e çmimit të naftës, tha Kremlini në një deklaratë.

Ministrat nga OPEC dhe aleatët e udhëhequr nga Rusia, të njohur kolektivisht si OPEC +, do të mbajnë një konferencë telefonike të mërkurën.

Dy përfaqësues të OPEC+ i thanë Reuters të hënën se paneli ka të ngjarë të rekomandojë ruajtjen e prodhimit aktual të naftës.

Prodhimi rus i naftës deri më tani ka treguar elasticitet përballë sanksioneve perëndimore të vendosura pasi Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt dhe një kufi të vendosur nga vendet perëndimore në dhjetor.