Transmetuar më 29-01-2023, 09:17

PERU- Aksident tragjik në Peru. Të paktën 24 persona vdiqën të shtunën kur një autobus me 60 pasagjerë, duke përfshirë një numër të panjohur Haitians, u rrëzua mbi një shkëmb në Perunë veriperëndimore. Autobusi, që i përkiste kompanisë Qorianka Tours, u nis nga Lima dhe ishte nisur për në Tumbes, në kufi me Ekuadorin, kur doli nga rruga pranë qytetit Organos.

Policia në vendngjarje tha për mediat lokale se aksidenti ka ndodhur në një vend të vështirë të njohur si "Korba e Djallit", por ata thanë se shkaku mbetet nën hetim. Një numër i panjohur pasagjerësh të plagosur u transportuan në spitalet në El Alto dhe Mancora, vendpushime të njohura rreth 1000 kilometra (620 milje) në veri të Limës.

Disa pasagjerë ishin nga Haiti. Numri i emigrantëve nga Haiti në Peru është rritur, megjithëse situata e atyre në autobus mbetet e paqartë. Disa pasagjerë u hodhën nga autobusi ndërsa të tjerë u bllokuan brenda.