Transmetuar më 27-01-2023, 19:23

Presidenti rus Vladimir Putin po përgatit një sulm të ri ndaj Ukrainës, i cili mund të fillojë në shkurt-mars, shkruan agjencia Bloomberg duke cituar burime të Kremlinit (në artikullin Putini planifikon të shtyjë Ukrainën e re pavarësisht humbjeve ndërsa përgatitet për vite lufte).

Sipas këtyre burimeve, Putini do të kërkojë të tregojë se ushtria ruse mund të rifitojë iniciativën pas disa muajsh pengesa dhe presion mbi Kievin dhe aleatët e tij për të rënë dakord për një armëpushim që do t’i lejonte Rusisë të ruajë kontrollin mbi territoret që ajo ka pushtuar.

Edhe Putini nuk mund të mohojë dobësinë e forcave të armatosura, të cilat u deshën dekada për t’u ndërtuar, thanë burimet e agjencisë, duke vënë në dukje se dështimet e vazhdueshme kanë detyruar “shumë në Kremlin të kenë një pamje më realiste të ambicieve të tyre të menjëhershme, duke pranuar se do të të jetë një arritje për të ruajtur vijën e frontit ekzistues.’

Një valë e re rekrutimi ka të ngjarë të fillojë në pranverë

Putini ende beson se forcat më të mëdha dhe gatishmëria për viktima të konsiderueshme do t’i mundësojnë atij të fitojë, thanë burimet e agjencisë, duke shtuar se një valë e re rekrutimi mund të fillojë në pranverë.

Deklaratat e burimeve të Bloomberg konfirmojnë paralajmërimet nga Ukraina dhe aleatët e saj për një ofensivë të afërt ruse, e cila mund të fillojë përpara se Kievi të marrë tanket e premtuara nga SHBA dhe Evropa.

Pritet që tanket Leopard 2 të dorëzohen në Ukrainë në fund të marsit deri në fillim të prillit. Këtë e kishte përmendur edhe ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius. Oraret e sakta për dorëzimin e tankeve Abrams nga SHBA nuk janë ndarë, por sipas mediave amerikane dorëzimi i tyre do të zgjasë me muaj.