Transmetuar më 27-01-2023, 11:05

Joana Sanz ka marrë një vendim drastik një javë pas arrestimit të Dani Alves për sulmin e dyshuar seksual të një vajze 23-vjeçare në një klub nate të Barcelonës. Futbollisti brazilian ndodhet prej ditësh në burg, ndërsa çështja nuk ndalet së bëri bujë.

Avokati i “viktimës” së dyshuar ka folur për shtypin brazilian për trajtimin psikiatrik që po merr denoncuesja, e tronditur nga ajo që i ndodhi me ish-mbrojtësin e Barcelonës. Deklaratat e dëshmitarëve në gjyqin e Alves dhe një prej mbështetësve të tij të mëdhenj ka krijuar tashmë një hendek të madh mes të dyve (çiftit).

Modelja kanadeze, e cila fillimisht e ka treguar mbështetjen e pakushtëzuar për lojtarin në rrjetet sociale, ka vendosur të eliminojë praktikisht të gjitha imazhet që kishte me të në profilin e saj në Instagram.

“Kam parë shumë herë sesi femrat i afrohen ‘dhomës private’, duke guxuar të provojnë diçka sy për sy me burrin tim. Nëse e bëjnë në praninë time, nuk dua ta imagjinoj kur nuk jam aty. E di kush është burri im, e di se si e kam njohur, e di sa i respektueshëm është, sepse as kur po më njihte nuk më kishte shpërfillur”, – tha ajo menjëherë pasi burri i saj u burgos.

Por në fillim të kësaj jave gjërat filluan të ndryshojnë në një mënyrë alarmante. Gruaja nga Tenerife kishte ndarë shprehjen “zemër, duro kaq shumë dhimbje” dhe sytë u kthyen shpejt nga Alves, për këtë arsye ajo donte të çrrënjoste çdo lloj spekulimi në lidhje me këtë: “Gënjeshtra, mos e keqinterpretoni atë që them. ‘Zemra ime, duro kaq shumë dhimbje’ është një mesazh për mua, për gjendjen time shpirtërore”.

Dhe ia vlen të kujtojmë se Joana po vuan aktualisht çështjen gjyqësore të Alves dhe vdekjen e së ëmës. Këtë të enjte, profili i Joana është zgjuar me më pak publikime dhe tani Alves mezi shfaqet në një grusht fotosh, të gjitha iu përkasin fushatave reklamuese që ndoshta me kontratë ajo nuk mund t’i eliminojë. Nuk ka asnjë gjurmë nga momentet e lumtura që kanë jetuar në udhëtimet, darkat, të qeshurat, puthjet e tyre.

Gjesti i Joana Sanz ka ndezur një valë thashethemesh dhe zërash që sigurojnë se një vendim i tillë është sinonim i ndarjes, edhe pse për momentin modelja nuk ka konfirmuar asgjë për këtë temë. Vetëm pak ditë më parë e reja u shfaq sërish në rrjetet sociale për të dërguar një mesazh falënderimi: “E di që shumë njerëz janë të shqetësuar. Tani kam një moment qetësie brenda gjithë stuhisë që ka rënë mbi mua. Do doja të përfitoja nga rasti për të falënderuar kaq shumë njerëz që më mbështesin.

Vërtet, kam disa mesazhe të çmuara. As librat më të mirë mbi psikologjinë, vetë-përmirësimin apo inkurajimin nuk kanë fjalë kaq të bukura plot dashuri. Edhe nëse nuk iu përgjigjem dot se janë shumë, i lexoj të gjitha. Më ngushëllon shumë që ka njerëz, të cilët shpenzojnë kohën e tyre për të më shkruar diçka kaq të bukur. Vërtet faleminderit shumë”, është shprehur ajo me shumë emocion.