Transmetuar më 26-01-2023, 18:22

SERBI- Jetmir Gocaj 24 vjeç, shqiptar nga Mali i Zi, është shpallur në kërkim për vrasjen e 26-vjeçares Ivana Krivokapiçit. Ndaj tij është lëshuar fletë-arrest 10 ditë më parë por autoritetet ende nuk kanë arritur ta gjejnë.

"Kemi kryer të gjitha kontrollet për lokalizimin dhe arrestimin e tij, por për momentin nuk dihet se ku ndodhet, pasi menjëherë pas dhënies së fletë-arrestit i ka shkatërruar celularin dhe kështu ka bërë të pamundur gjurmimin e tij. nëpërmjet GPS. Biseduam me miqtë, të afërmit e tij, të gjithë pretendojnë se nuk e kanë parë. Ata supozojnë se ai nuk është fare në Mal të Zi. Ata deklaruan se familja e tij jeton në Shqipëri dhe se ka mundësi që ai të ketë shkuar atje dhe se po e ndihmojnë. Disa prej tyre e takuan Ivanën, disa nuk e kishin parë kurrë, por askush nuk dinte asgjë për marrëdhënien e tyre," tha bashkëbiseduesi nga hetimi i këtij rasti.

Kur Jetmiri pa informacionin se ishte i dyshuar, i pyetur nëse do të dorëzohej në policinë në Serbi, ai tha: Unë jam në shtëpi tani, kështu që nuk mendoj se ka asgjë nga kjo.

Kur u pyet për Ivanën, ai tha: U takuam gjatë shëtitjes në Prokletija. Jemi njohur që nga dimri i kaluar, mars, prill, nëse nuk gaboj. Epo, ne ishim në kontakt, bisedonim çdo ditë, dhe ajo më pyeti se kur do të vini në Beograd dhe më ftoi. Shkova, u shoqërova, eca, nuk kishim asgjë, kështu që nuk kishte asgjë mes meje dhe Ivanës. Për herë të fundit u pamë më 23 dhjetor. Atë ditë kur u nisa për në Mal të Zi. Do të kërkoja nga të gjitha portalet, të gjithë njerëzit, të mendohen pak para se të fillojnë të shkruajnë për mua.

Kur u pyet nëse e di se kush mund ta ketë vrarë, ai thotë: Nuk do ta dija kush e bëri, nuk i njihja shoqet e saj, në këtë ditë kjo mund të pritet nga të gjithë, s’kam lidhje me të.

Ai ka thënë se në Beograd nuk ka ardhur vetëm për shkak të Ivanës, por, siç ka deklaruar, për miqtë që ka këtu.

"Epo, jo vetëm për shkak të saj, kam ardhur disa herë në Beograd sepse kam shumë miq, shokë që vijnë tek unë për Prokletije," tha ai.

Pas dorëzimit të kallëzimit penal me prova nga ana e policisë, Prokuroria e Lartë Publike në Beograd ka lëshuar urdhër për kryerjen e hetimeve ndaj Jetmir Goçajt, nën dyshimin se ka kryer veprën penale të vrasjes së rëndë për motive të ulëta, xhelozi, e cila parashikon burg të paktën 10 vjet ose me burgim të përjetshëm.

Prokuroria i propozoi gjykatës caktimin e masës së paraburgimit për Jetmirin dhe dhënien e një urdhër për të. Trupi i pajetë i Ivanës u gjet nga vëllezërit e saj më 24 dhjetor në një apartament me qira në Zvezdara. Duke qenë se ajo nuk i përgjigjej telefonit, ata thyen derën e banesës dhe e gjetën në shtrat me pantallonat e zbërthyera dhe bluzën lart. I panë të mavijosura në qafë, po ashtu ajo kishte lëndime në buzë, sy, gishta dhe parakrah.