Transmetuar më 27-01-2023, 08:01

Nuk do të habiteshim nëse ora e fundit e Cristiano Ronaldos lë më shumë se disa koleksionistë të gjelbër duke plasur nga zilia. Dhurata më e fundit e yllit portugez të futbollit nga partneriteti me “Jacob & Co.” është një "Caviar Flying Tourbillon" i veçantë i një lloji "tsavorites".

Ora verbuese me porosi e ka marrë emrin nga gurët e çmuar jeshilë që mbulojnë pothuajse të gjitha sipërfaqet e saj. Ngjyra e mrekullueshme e orës u zgjodh si një qasje për Arabinë Saudite, vendi ku Ronaldo u zhvendos në fillim të këtij muaji, pasi nënshkroi me klubin e futbollit Al Nassr.

Jacob & Co. Reveals Custom Caviar Flying Tourbillon "Tsavorite" for Cristiano Ronaldo saudi arabia football portugal fifa world cup luxury watch

Orëbërësi mund të kishte përdorur lehtësisht smerald për të arritur ngjyrën e saj të gjelbër, por në vend të kësaj zgjodhi ‘tsavorites’, të cilët janë më pak të shtrenjtë se ‘kushërinjtë’ e tyre, por rreth 200 herë më të rralla.

Rreth 388 ‘tsavorite’ të cilësisë së lartë u përdorën për të mbuluar kutinë e orës 47 mm, 18 karatëshe dhe prej ari të bardhë; kornizën, fushën dhe kurorën e orës. Kjo mund të duket pak e tepruar, por i jep orës një pamje të mrekullueshme të gjelbër që është e vështirë të harrohet. E vetmja pjesë e orës që nuk është e mbuluar me gurë është rripi, por edhe ai është prej lëkure aligatori jeshil.

Cristiano Ronaldo's Jacob & Co. Caviar Flying Tourbillon "Tsavorite"

Ora mundësohet nga lëvizja e kalibrit JCAA43, e cila ka ura të projektuara posaçërisht për të përshtatur vendosjen e gurëve të çmuar. Ky model unik përbëhet nga 216 komponentë dhe ka një rezervë energjie 42-orëshe.

Nëse jeni duke kërkuar për diçka të tillë të gjelbër për ta vënë në kyçin tuaj të dorës, megjithatë nuk keni fat. “Caviar Flying Tourbillon” me ‘tsavorite’ vlen 780.000 dollarë dhe është prodhuar vetëm për pesë herë fituesin e “Topit të Artë”.

Jacob & Co. Reveals Custom Caviar Flying Tourbillon "Tsavorite" for Cristiano Ronaldo saudi arabia football portugal fifa world cup luxury watch

Jacob & Co. Reveals Custom Caviar Flying Tourbillon "Tsavorite" for Cristiano Ronaldo saudi arabia football portugal fifa world cup luxury watch