Transmetuar më 25-01-2023, 22:03

SPANJË- Kapet një grup shqiptarësh i specializuar për vjedhje.

Mediat spanjolle raportojnë se arrestimi i tyre është bërë pas 4 muajsh hetimesh në Sierra Norte de Madrid. Të arrestuarit janë tre burra dhe një grua me origjinë shqiptare, nga mosha 29 deri në 31 vjeç, dhe dy prej tyre janë me precedentë dhe të dënuar për krime pronësore.

Hetimi filloi tetorin e kaluar kur u zbulua një rritje e grabitjeve brenda shtëpive me të ardhura të larta të vendosura në qytete të ndryshme në malet e Madridit.

Skema e përdorur nga autorët e ngjarjeve konsistonte në gjetjen e shtëpive që i përkisnin banorëve të klasës së mesme të lartë, objektivat e tyre prioritare ishin ato të tipit të shtëpisë, për të hyrë më vonë në parcelat me anë të një shkalle, aksesi në ambientet e brendshme dhe sekuestrimi i të gjitha sendeve me vlerë që ndodheshin në rrugën e tyre, kryesisht bizhuteri, ora, pajisje elektronike, kompjuterë dhe para të gatshme.

Dy nga burrat ishin ata që detyronin hynin në brendësi, ndërsa tjetri kryente funksione vëzhgimi në një automjet në në afërsi të shtëpisë për të siguruar arratisjen. Gjithashtu, gruaja u verifikua se një herë në muaj udhëtonte drejt Shqipërisë me valixhe të mbushura me bizhuteri dhe sende me vlerë nga grabitjet.

Deri më tani ka qenë e mundur të vërtetohet përfshirja e tyre në rreth njëzet grabitje që ndodhën në shtëpitë e vendosura në Guadarrama, Collado Villalba, Galapagar, Collado Mediano, El Escorial, Las Rozas, Majadahonda, Rivas Vaciamadrid dhe qytetet Salamanca, Valladolid dhe Ávila.

Në Madrid, agjentët gjetën 10 mijë euro para në dorë, bizhuteri dhe ora luksoze, çanta, syze dhe aksesorë të markës së lartë, si dhe makinën me të cilën udhëtonin për të kryer grabitjet dhe mjetet që përdornin për të shkelur mbylljet. Arrestimi i tre burrave ndodhi pas hyrjeve dhe kontrollit në shtëpitë e tyre dhe të gruas, kur ajo po përgatitej të fluturonte drejt Shqipërisë me disa valixhe të mbushura me efekte të vjedhura.