Transmetuar më 24-01-2023, 23:35

ITALI – Lazio mposht Milanin 4-0 në Olimpico në ndeshjen e fundit të javës së 19-të të Serisë A dhe vërteton krizën e Milanit. ‘Biancocelestët’ e zhbllokuan ndeshjen pas vetëm 4′ me anë të Milinkoviç-Savic, ndërsa në minutën e 38-të mbërriti dyfishimi i Zaccagni.

Në pjesën e dytë muzika nuk ndryshoi: në minutën e 65-të Luis Alberto u kujdes për të shënuar golin e tretë nga një goditje dënimi, përpara se Felipe Anderson të firmoste rezultatin 4-0 dhe kapitullimin pa kushte të Milanit.

Pas këtij rezultati Napoli fluturon në +12 pikë nga kuqezinjtë e Piolit, ndërsa djemtë e Sarrit, së bashku me Interin ndajnë vendin e tretë me nga 37 pikë.

Një tjetër goditje shumë e rëndë, pas goditjes së Superkupës. Milani u shemb nën tërbimin e Lazios, pësoi humbjen e tretë të sezonit dhe e shikon Napolin në krye të tabelës gjithnjë e më të ngjyrosur blu.

Prandaj vazhdon makthi i janarit të kuqezinjve, të cilët duket se kanë humbur gjendjen dhe gjithashtu qetësinë, siç tregohet nga ndërprerjet e vazhdueshme të mbrojtjes. Nga ana tjetër, Sarri po shijon momentin madhështor të skuadrës së tij, e cila ka gjetur ritëm, intensitet dhe përqendrim pas një fillimi disi të pasigurt të vitit 2023.

Me Juventusin jashtë konkurrencës, renditja buzëqesh dhe Champions League, duke vazhduar kështu, është larg nga një utopi.