Transmetuar më 20-01-2023, 23:24

SARANDË- U mor peng dje, zbulohet shkaku i rrëmbimit të Gentian Omerit në Sarandë. Ngacmimi në mënyrë të vazhdueshme dhe krijimi i një lidhje intime me një grua të martuar, është bërë shkak për marrjen peng dhe dhunimin e rëndë për 3 orë të Gentian Omerit. Gazetari Elton Qyno shkruan për "OraNews" se Gentian Omeri ishte duke udhëtuar nga Konispoli në drejtim të Tiranës, kur gjatë orëve të mesnatës është sulmuar me makinë, duke u rrëmbyer, futur në bagazh dhe dhunuar fizikisht nga 4 anëtarë të familjes Ndoj.

Shkak i përshkallëzimit të kësaj ngjarje, është bërë lidhja intime që Omeri kishte krijuar me vajzën e Astrit Ndoj nga Konispoli dhe motrën e 2 vëllezërve, Anton dhe Aleksandër Ndoj. Qyno bën me dije se Omeri kishte disa kohë që ngacmonte vajzën e tyre, e cila është e martuar, por nga ana tjetër kishte krijuar një lidhje jashtë martesore. Marrëdhënien mes tyre e kishte zbuluar nga babai, dy vëllezërit dhe xhaxhai i saj.

Ndaj dhe kishin vendosur të ndërhynin.

Në mesnatën e 19 janarit 2023 kishin ndjekur Gentian Omeri, teksa po udhëtonte më makinën e tij drejt Tiranës, është goditur me mjetin ku lëviznin 4 personat, Pjetër Ndoj, Anton Ndoj, Aleksandër Ndoj dhe Astrit Ndoj, duke i shkaktuar atij aksident dhe nxjerrë makinën nga rruga. Në momentin që mjeti ka përfunduar në kanal, të katër kanë zbritur nga makina e tyre, duke e rrëmbyer forcërisht Gentian Omerin dhe futur atë në bagazhin e makinës.

Omeri është çuar në një vend, në fshatin Xarë, ku e kanë lidhur dhe më pas rrahur për ca orë, duke i shkaktuar dëmtime serioze në trup. E pasi kanë mbaruar "punë" e kanë hedhur në kanal duke menduar se Omeri kishte vdekur. Por ishte ende gjallë edhe pse lëndime serioze.

Katër autorët janë mundur të identifikohen nga kamerat e sigurisë të disa prej bizneseve në zonën e Konispolit dhe Sarandës, duke mundësuar dhe arrestimin e tyre mesnatën e djeshme nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në Fier dhe Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë.

Gjatë momentit të arrestimit, asnjëri prej 4 personave nuk ka bërë rezistencë ndaj forcave të policisë, duke çuar duart lart, ndërsa tani do të përballen me drejtësinë, pasi akuzohen për veprat penale: “Plagosjes së rëndë me dashje”, “Heqje e paligjshme të lirisë” dhe “Shkatërrimi i pronës” të kryer në bashkëpunim.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd