Transmetuar më 20-01-2023, 14:51

Memphis Depay është tashmë një lojtar i ri i Atlético Madridit. Ardhja e ndërkombëtarit holandez në skuadrën “rojiblanco” është një realitet. Lojtari në fjalë bëhet sulmuesi që aq shumë kërkonte klubi i drejtuar nga Diego Simeone.

Pra, ai lë Barcelonën, ku nuk po gjente hapësira aktivizimi, dhe firmos deri në vitin 2025 me klubin e presidentit Enrique Cerezo, që ka paguar 3 milionë euro, plus një milion më shumë në formë bonusesh.

Sulmuesi, i cili e përfundonte kontratën me Barcelonën qershorin e ardhshëm, do të forcojë skuadrën e Atléticos pas largimit të Cunha dhe Joao Félix në këtë merkato dimërore. Duke pasur parasysh mungesën e forcave në repartin ofensiv, Depay bëhet nënshkrimi që stafi stërvitor kërkonte aq shumë.

Pas disa ndeshjeve të fundit të La Liga-s në të cilat mungesa e golit është paguar jashtëzakonisht, ish-lojtari i Barcelonës, Lyon dhe Manchester United synon të jetë një nga zgjidhjet e “Colchoneros”.

Pavarësisht se Barcelona po kërkonte një shkëmbim me Carrascon ose një pagesë prej 7 milionë eurosh, Atlético i ka mbyllur dyert për ndonjë prej futbollistëve të rëndësishëm të tij në këtë pikë të sezonit. Belgu mund të jetë i Barçës në qershor, nëse paguan 20 milionë euro.