Transmetuar më 19-01-2023, 08:30

“Vetmia dhe konkurrenca e pafund dhe e pakontrollueshme”. Këto ishin arsyet pse André Schürrle i tha lamtumirë futbollit të luajtur në vitin 2020. Pas "pensionimit", kampioni i botës me Gjermaninë më 2014 e mban trupin në formë në një mënyrë ekstreme dhe unike.

Schürrle, i cili është 32 vjeç, pranoi sfidën e propozuar nga atleti i sporteve ekstreme Wim Hof. Ish-lojtari i Chelsea (fitoi një Premier League me blutë) dhe Borussia Dortmund shpërndau disa foto në profilin e tij në Instagram që e tregojnë duke u ngjitur në një mal gjysmë të zhveshur, në dëborë, me disa shoqërues të udhëtimit.

Ex-Chelsea star Andre Schurrle retires aged just 29 as Germany World Cup winner admits career left him lonely | The Sun

Partia e Schürrle u ngjit në Sniezka, një majë 1603 metra në malet gjigante në Poloni. "Gjëja më e vështirë mendore dhe fizike që kam bërë ndonjëherë! Minutat e fundit nuk mund të ndjeja asgjë dhe duhej të gjeja diçka brenda meje për të vazhduar!

Një përvojë që nuk do ta harroj kurrë! -19 gradë, 100 km/h erë në fytyrë, borë e madhe dhe shi”, – ka shkruar kampioni i botës më 2014. Ish-shoku i skuadrës te Chelsea, Didier Drogba, iu përgjigj duke lavdëruar arritjen e Schürrle: "Krenar për ty, miku im! Trupi im do të kishte pushuar menjëherë së funksionuari".