Transmetuar më 18-01-2023, 10:02

Drejtori sportiv Walter Sabatini komentoi deklaratat e fundit të Dino Baggio se dopingu ka ekzistuar gjithmonë në futboll: "Ky sigurisht nuk është një merak i sotëm. Është një fakt shqetësues, por edhe një histori e vjetëruar, duke filluar me vdekjen e Beatrice.

Sigurisht që nuk është një fjalim që i atribuohet Gianluca Viallit. Ka pasur disa vdekje të lojtarëve për të cilët dyshimet janë të qëndrueshme dhe madje të justifikueshme, të lidhura gjithashtu me metodat e miratuara një herë dhe të cilat ndoshta nuk ishin të lidhura me një sistem dopingu, por një sistem suplementesh shtesë që çoi në doza të tepërta".

Sabatini më pas rrit dozën dhe tregon me gisht "modus operandi" e futbollit modern: “Është shqetësuese, lë një vello dyshimi mbi rregullat tona etike dhe mbi futbollin, i cili është universal, me të gjitha të metat që mbart me vete”.

Ish-drejtori sportiv i Interit dhe Romës më pas ia kushton mendimet e tij personale Gianluca Viallit: “Tani po e mendoj ndryshe Viallin, jo si objekt hetimi”. Sabatini tregon gjithashtu: "Kur isha futbollist, mjekët të bënin injeksione dhe unë nuk e dija se çfarë më fusnin në trup. Rreziku është i vazhdueshëm për të gjithë, përveç atij që kërkon informacion".

Vetë ish-drejtori sportiv thotë se ka marrë edhe dy injeksione para ndeshjes, pa bërë asnjë pyetje, ngaqë iu besonte mjekëve:  "Suplementet sot janë bërë më të rafinuara, të evoluara dhe të kontrolluara”.

Mbi pyetjen e dopingut, që lidhet me korrelacione hipotetike me vdekjen e Gianluca Viallit, Sabatini shtoi: “Jam në mëdyshje si të gjithë, por Gianluca në këtë moment nuk duhet ngatërruar me këto histori. Nuk mendoj se në futboll ka doping. Disa mjekë përdorin suplemente, por është gjithmonë problem sasie".

Çfarë tha dje Dino Baggio

“Ne duhet të hetojmë substancat që kemi marrë gjatë asaj kohe. Gjithmonë ka pasur doping. Duhet të kuptojmë nëse disa suplemente që kemi marrë si futbollistë na kanë lënduar me kalimin e kohës. Edhe unë jam i frikësuar, po iu ndodh shumë lojtarëve”.

Dino Baggio, ish-mesfushori i Juventusit, Interit, Parmës dhe Lazios ka folur për ndarjen nga jeta të Gianluca Viallit, duke shprehur frikën shqetësuese. Baggio luajti me Viallin në kohën e Juves, nga viti 1992 deri më 1994, edhe në ekipin kombëtar italian.

“Duhet të kthehemi tek ajo që kemi marrë në ato periudha, – deklaroi ai në mikrofonat e Tv7, – duhet të hetojmë pak për substancat e marra në ato periudha. Nuk e di nëse kjo është për shkak të kësaj, por gjithmonë ka pasur doping. Me kalimin e kohës duhet të shohim nëse disa suplemente janë të mira për ju apo jo”.

Dino Baggio ngre alarmin për dopingun: "Po iu ndodh shumë lojtarëve. Në vitet e mia ka pasur doping. Nuk kemi marrë gjëra të çuditshme, kemi marrë gjëra normale, por më pas duhet të shohim nëse me kalimin e kohës i kemi nxjerrë jashtë trupit apo qëndrojnë brenda nesh. Më pas folën shumë për barin në fusha dhe produktet që përdornin, të cilat na krijonin probleme".