Transmetuar më 16-01-2023, 09:24

TIRANË- Tërmeti i mbrëmjes së kaluar me magnitudë 4.7 ballë që tronditi vendin tonë është ndjerë edhe në Greqi. Mediat greke kanë publikuar video që tregojnë qytetarët shqiptarë që mbushin rrugët e Tiranës, të panikosur nga lëkundjet e forta. Sipas raportimeve, tërmeti është ndjerë në Follorinë dhe Kastoria.

“Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka ndodhur pak para orës 12:00 të së dielës në Shqipëri. Epiqendra e tërmetit ndodhej 23 km nga Tirana, ndërsa thellësia fokale sipas Institutit Euro-Mesdhetar është llogaritur në 2 km. Tërmeti është ndjerë në Follorinë dhe Kastoria. Për momentin nuk raportohet për dëme. Një pasgoditje me magnitudë 4.1 pasoi pak minuta më vonë. Tërmeti shqetësoi qytetarët e Tiranës që dolën në rrugë,”- shkruhet në artikull.

Një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter, goditi mbrëmjen e së dielës Shqipërinë, rreth orës 22.45 minuta. Sipas të dhënave zyrtare epiqendra ka qenë 25 kilometra në verilindje, në zonën e Klosit, në Burrel. Pak minuta më pas u rregjistrua dhe një pasgoditje me magnitudë 4.1. Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile bëri të ditur se janë raportuar dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos, në disa banesa ku ka patur plasaritje të mureve. Gjatë natës janë regjistruar dhe pasgoditje të tjera.