Transmetuar më 15-01-2023, 10:37

Nepal- Dalin pamjet e momenteve të fundit dhe bilanci paraprak i pasojave nga rrëzimi i një avioni pasagjerësh në Nepal.

Të paktën 40 njerëz u vranë sot kur një aeroplan i Yeti Airlines u rrëzua në distriktin Pokhara të Nepalit (në qendër), tha një zyrtar i aviacionit civil të Nepalit, tragjedia më e rëndë e aviacionit në vendin e vogël Himalayan në gati pesë vjet.

Qindra ekipe shpëtimi vazhduan të kërkojnë zonën ku u rrëzua avioni , i cili kishte nisur fluturimin nga kryeqyteti Katmandu .

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar ,” tha Jagannath Nirula , një zëdhënës i Shërbimit të Aviacionit Civil të Nepalit. “Koha ishte e mire”.

Video e asaj që duket të jetë momente para rrëzimit të Yeti Airlines🇳🇵 ATR72 që mbante 72 pasagjerë pranë aeroportit Pokhara

Imazhet e transmetuara nga televizioni lokal treguan tym të zi të dendur që ngrihej mbi vendin e përplasjes ndërsa shpëtimtarët dhe banorët lokalë u mblodhën rreth rrënojave.

Rrëzimi i avionit është më vdekjeprurësi në Nepal që nga marsi 2018, kur një fluturim SHBA-Bangla u rrëzua në Katmandu, duke vrarë 51 nga 71 personat në bord, sipas Rrjetit të Sigurisë së Aviacionit.

Aeroplani me dy motorë ATR 72 që i përkiste Yeti Airlines të Nepalit kishte 72 persona në bord, duke përfshirë dy foshnja dhe katër anëtarë të ekuipazhit, tha zëdhënësi i kompanisë Sudarshan Bartaula.

Yeti Airlines ATR72 është rrëzuar pranë aeroportit Pokhara. Në bord ishin gjithsej 68 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit.

Një zyrtar i aeroportit në Nepal tha se pesë indianë, katër rusë, një irlandez, dy koreano-jugorë, një australian dhe një shtetas argjentinas ishin në bordin e avionit.

Aeroplani ishte 15 vjeçar, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightRadar24.

Përplasjet ajrore nuk janë të rralla në Nepal, ku ndodhen tetë nga 14 malet më të larta në botë, përfshirë malin Everest, pasi moti mund të ndryshojë papritur dhe kushtet mund të jenë të rrezikshme.

Kryeministri i Nepalit Pushpa Kamal Dahal thirri një mbledhje urgjente të kabinetit pas rrëzimit të avionit, sipas një deklarate të qeverisë.

Video of what seems to be moments before the crash of Yeti Airlines🇳🇵 ATR72 carrying 72 passengers near Pokhara Airport#aerowanderer #aviation #avgeek #nepal #yetiairlines pic.twitter.com/hk12Edlvpf

— Aerowanderer (@aerowanderer) January 15, 2023