Transmetuar më 14-01-2023, 11:25

Erik ten Hag zbarkoi në stolin e Manchester United, që fuste ujë nga kudo. "Djajtë e Kuq" sapo kishin përfunduar, me Ralf Ralf Rangnick në krye, sezonin e tyre më të keq për sa iu përket golave (58), që nga ‘rithemelimi’ i Premier League në vitin 1992.

"Ai nuk ka qenë as trajner", – tha Cristiano Ronaldo për kryepankinën e Austrisë tashmë. Mbërritja e Ten Hag nuk solli saktësisht optimizëm në fillim: "Manchester United ishte një ekip pa shpirt sezonin e kaluar. Nuk kishte dinamikë ekipi. Është diçka që e pashë nga jashtë dhe e vura re në javët e mia të para në klub".

1 miliard e 360 milionë të investuara midis largimit të Ferguson dhe ardhjes së Ten Hag, vetëm City, Barça, Juve dhe Chelsea shpenzuan më shumë, ofruan një produkt mjaft të pakët: një "FA Cup" (2015-16), një "Europa League" (2016-17), një Kupë e Ligës (2016-17) dhe një Superkupë e Anglisë (2016). “Klubi ka blerë një numër të paimagjinueshëm lojtarësh në vitet e fundit, të cilët nuk kanë qenë mjaftueshëm të mirë”, – u ankua ish-trajneri i Ajax.

Ten Hag e identifikoi shpejt diagnozën, por gjeti edhe antidotin: "Pse Manchester United arriti një dimension të tillë? Sipas mendimit tim, nga Sir Alex Ferguson. Skuadrat e tij shkëlqenin në unitet, kolektivitet, shpirt… Nuk mund t’i mposhtnit ato".

Kjo shpjegon pjesërisht ndryshimin rrënjësor që pa largimin e Ed Woodward, politikën e re të transferimit të "Djajve të Kuq" nga vera e kaluar: "Ne kishim nevojë për lojtarë me personalitet, që fanella e Manchester United nuk do t’i shqetësonte.

Prandaj u bë nënshkrimi i Casemiro-s. Na duhej një lojtar tjetër, së bashku me Varane, i cili e di se si është të fitosh trofe. Malacia, Lisandro Martínez, Casemiro dhe Antony janë të gjithë luftëtarë, ndërsa Eriksen është teknikisht një mrekulli dhe ka një personalitet të madh".

Fillimet, të shënjuara nga mosmarrëveshjet e tij të vazhdueshme me Cristiano Ronaldon, nuk ishin të lehta. Manchester United ra 4-0 ndaj Brentford dhe e mbylli javën e dytë të Premier League si skuadra e fundit, diçka që nuk kishte ndodhur nga viti 1992. Për më tepër, Ten Hag u bë trajneri i parë i "Djajve të Kuq" që humbi dy ndeshjet e tij të para zyrtare që nga ajo kohë.

Ish-i i Ajax-it, megjithatë e ka kthyer skuadrën e kuqe në rrugën e duhur. Ten Hag ka arritur në 27 ndeshje të njëjtat fitore (20) që arritën "Djajtë e Kuq" në 49 ndeshjet e luajtura sezonin e kaluar. Për më tepër, me fitoren e tij ndaj Charlton (3-0), ai është bërë trajneri që i janë dashur më pak ndeshje për të arritur 20 fitore në të gjithë historinë e Manchester United. Mourinhos iu nevojitën 31 ndeshje, Van Gaal 36; Matt Busby 40; Solskjaer 42; Ferguson 45 dhe Docherty 68 ndeshje.

Për më tepër, pas 25 ndeshjeve të tij të para në detyrë, Ten Hag kishte një përqindje më të lartë fitoresh (72%) se Tuchel (68%), Guardiola (56%), Arteta (56%), Klopp (52%), %) dhe Conte (52%) në fillimet e tij me Chelsea, City, Arsenal, Liverpool dhe Tottenham.