Transmetuar më 13-01-2023, 14:31

Gjysmëfinalja e Superkupës Spanjolle jo vetëm solli një finale të re për Real Madridin, por gjithashtu ndihmoi Carlo Ancelottin të arrinte një numër legjendar si trajner i skuadrës së bardhë: 200 ndeshje zyrtare. Shumë fitore, tituj të panumërt dhe fati për të qenë trajner i "Décima" dhe "Decimocuerta" simbolizojnë 200 ndeshjet që italiani ka drejtuar në stolin e Real Madridit.

Në 200 ndeshjet në pankinën e Real Madridit, ‘Carletto’ ka dalë fitues në gjithsej 147 raste, duke supozuar se 73.5% e dueleve janë zgjidhur në favor të skuadrës së drejtuar prej trajnerit nga Reggiolo, diçka që mund të mos jetë e re.

Megjithatë, ka një informacion shumë befasues (edhe më shumë nëse është e mundur të shihet sezoni aktual i Real Madridit): Ancelotti është ndër 15 trajnerët me më shumë paraqitje në historinë e klubit, ai me mbrojtjen më të mirë, pasi ka pësuar 173 gola në ndeshjet e luajtura (mesatarisht 0.86 gola për ndeshje).

Karriera e Ancelottit në stolin e Real Madrid kufizohet me përsosmërinë. Italiani ka grumbulluar tri sezone e gjysmë në klubin e bardhë, më shumë se kohë e mjaftueshme për të hyrë në histori me tetë titujt e tij të fituar.

Debutimi në "Chamartín" ishte i jashtëzakonshëm. 10 muaj pasi filloi aventurën e tij në Madrid, Carlo ngriti Kupën e Mbretit në Valencia dhe, pak më shumë se një muaj më vonë, preku qiellin në Lisbonë me "Décima", Ligën e Kampionëve, e cila gjithashtu e ndihmoi atë të zgjeronte rezymenë në Evropë, duke arritur atëherë titullin e tij të tretë kontinental si trajner.

Një vit më pas, dhe pasi ngriti Superkupën e Evropës dhe Botërorin për Klube, goditjet e pësuara në La Liga dhe Ligën e Kampionëve i kushtuan atij vendin në "Santiago Bernabeu". Por Ancelotti kishte ende një detyrë pezull në Spanjë.

Ai u kthye në qershor 2021 për të fituar Superkupën e Spanjës, u bë trajneri i parë që fitoi pesë ligat kryesore. Italiani fitoi titullin kombëtar dhe Champions-in e tij të katërt nga pankina në Paris, e 14-ta në historinë e klubit.

Ky numër ndeshjesh e bën Ancelottin trajnerin e katërt me më shumë ndeshje në historinë e Real Madridit. Arritje e madhe, aq më tepër duke parë që italiani ka përfunduar vetëm tri sezone në klub.

Megjithatë, ai mbetet disi larg podiumit të trajnerëve madrilenë me më shumë ndeshje, por me mundësinë për të arritur në vendin e dytë, nëse kontrata i vazhdon deri në vitin 2024. Vicente del Bosque është përpara "Carlettos", me 246 ndeshje; Zinedine Zidane, me 263 ndeshje; dhe i paarritshmi Miguel Múñoz, me gjithsej 605 ndeshje në krye të Real Madridit.