Transmetuar më 13-01-2023, 12:43

Ndeshja e madhe e ditës mes Napolit dhe Juventusit do të përballë në stadiumin “Maradona” sulmin më të mirë në Serie A kundër mbrojtjes më të mirë. Skuadra e Allegrit vjen nga tetë fitore radhazi, pa pësuar gol. Kjo ishte pika e fortë e një rikthimi të vogël të bardhezinjve pas bluve, ndonëse ende 7 pikë prapa.

Shtatë golat e pësuar deri më tani nga Juve përputhen me 39 golat e shënuar nga Napoli deri më tani. Mesatarja prej 2.3 golash për ndeshje e bën superlative treshen sulmuese të formuar nga Kvaratskhelia, Osimhen dhe Politano.

Bardhezinjtë do të tentojnë ta mbajnë të paprekur portën e tyre, para së gjithash, por ai që i ka bërë të patëmetë në periudhën e fundit është ndryshimi i mentalitetit të të gjithë ekipit torinez. Tani të gjithë po sakrifikohen në fazën e mbrojtjes.

Për Juven do të jetë testi i lakmusit pa lakmus: Vlahovic (si Bonucci, Pogba, Cuadrado dhe De Sciglio) është ende jashtë formacionit. Kështu, pas një fillimi të mirë të sezonit në nivel personal (6 gola në kampionat) ai u largua nga fusha. Osimhen kryeson tabelën e golashënuesve të Serie A me 10 gola.

Allegrit do t’i duhet të mbështetet vetëm te Milik, i cili në Napoli është një ish, prej nga nuk u largua shumë mirë, pasi kaloi pesë muajt e fundit jashtë skuadrës. Sulmuesi polak ka qenë ndër më të mirët e Juves deri më tani. Goli i fundit në Kremona solli tri pikë të arta, por peshojnë dy pikët e mohuara në fundin emocionues të Juve-Salernitana për një nga golat e tij të anuluar padrejtësisht.

Duel i fortë edhe mes mbrojtësve: Kim dhe Bremer. Të dy kthehen nga problemet fizike, por asgjë nuk mund t’i përjashtojë nga sfida e madhe e “Maradona”. Ata mbërritën në klubet e tyre përkatëse verën e kaluar. Koreano-jugori bëri që të mos ndihej largimi i Koulibaly. Braziliani ndryshoi fanellën e tij, por mbeti në Torino dhe tashmë ka treguar vlerën e tij në Serie A.

Në ndeshjen e madhe ata do të duhet të garantojnë ekuilibër dhe qëndrueshmëri në mbrojtje: jo një detyrë e thjeshtë përballë qendërsulmuesve të rrezikshëm me një strukturë imponuese. Do të jetë një përplasje totale në nivel fizik dhe teknik. Blutë do të gjejnë “shpatulla” te Rrahmani. Danilo dhe Alex Sandro do t’i japin dorë prapavijës së Juventusit.

Nuk ka dyshim se “plaçka” e plotë në fund të kësaj ndeshjeje mund t’i japë krahë njërit mes Napolit dhe Juventusit. I pari do të shpëtonte patjetër (plus 10 pikë nga bardhezinjtë), i dyti do të rihapte garën e kampionatit.

Anësorët në fushë, Kvaratskhelia në njërën anë dhe Di Maria në anën tjetër, kanë për detyrë të nxjerrin nga “kapela” lojën e duhur, vendimtare, një nga ato që mund të vlejnë një sezon të tërë. Të dy mbërritën verën e kaluar për të rritur cilësinë e skuadrave respektive.

Gjeorgjiani ka më shumë perspektivë, por më pak përvojë se argjentinasi, i cili është kthyer nga fitimi i Kupës së Botës dhe duket i ekzaltuar që të luajë në tempullin “Maradona”. Për dy skuadra të mëdha, dy kapitenë të mëdhenj, të gatshëm për t’u bashkuar me klubet e tyre për jetë. Di Lorenzo, i cili trashëgoi shiritin nga Insigne, ka gjetur kontekstin ideal në Napoli.

Ai dëshiron ta mbyllë karrierën e tij aty. Danilo, i cili do të zëvendësojë Bonuccin e dëmtuar në Napoli, duhet të hedhë përfundimisht themelet deri në fund të muajit për të shkuar përtej vitit 2024 dhe për “të qepur” përfundimisht fanellën e Juventusit, pasi ka veshur ato të Real Madridit dhe Manchester City. Napoli-Juve do të jetë gjithashtu sfida në distancë mes tyre, të cilët vështirë se do të kalojnë njëri-tjetrin në fushë, por të dy do të duhet të mbështesin bashkëlojtarët për 90 minuta.