Transmetuar më 13-01-2023, 12:18

Pas Vincent Candela, pas klubit, në fund të fundit, José Mourinho ka kritika për Kupën e Italisë. Ose më mirë për organizimin e turneut: "Do të doja ta fitoja këtë trofe. E fitova një herë kundër Romës këtu në Romë.

Do të doja ta fitoja në Romë, duke drejtuar Romën, por mendoj se është trofeu më i keq në Evropë. Nuk i mbron më të rinjtë, nuk iu jep zemër atyre që kanë ëndrra. Nuk po flas për ne, po flas për Torinon që fitoi në fushën e kampionëve të Italisë.

Dhe tjetri duhet të luajë larg shtëpisë, sepse vitin e kaluar Fiorentina doli e shtata dhe e teta apo e nënta. Nuk e kuptoj këtë. Sezonin e kaluar ne e mbyllën të gjashtët, dua të investoj në Kupën e Italisë, por nëse janë skuadra me nivel më të ulët, nuk dua të luaj ndaj tyre. Çfarë motivimi duhet të kemi? Tani luajmë larg se këtë e ka vendosur kalendari…, ku është bukuria e Kupës?”

Mourinho është si një “përmbytje”: "Ku është bukuria, të luash në fushat e Serie C, me një stadium plot? Ndeshja e ardhshme do të jetë kundër Cremonese në shtëpi, ose në Napoli. Ne do të shkojmë dhe do të përpiqemi të fitojmë. Të luash tri gara së bashku është e vështirë.

Ju grumbulloni minuta për lojtarë cilësorë dhe është e rrezikshme t’i lini ata të luajnë. Ju rrezikoni të luani me ata që përbëjnë stolin e rezervave, ose të merrni nga të rinjtë. Të gjithë duam ta fitojmë Kupën e Italisë, do të përpiqemi të fitojmë ndeshjen tjetër”.