Transmetuar më 13-01-2023, 11:10

HOLANDË- Në një fshat në Holandë i quajtur Ommeren është groposur një thesar me ar dhe diamantë për të cilën shteti prej kohësh gërmon për ta gjetur. Thesari dyshohet se ishte fshehur nga ushtarët nazistë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Gjuetia u shkaktua nga një hartë e vjetër, që besohet se zbulon se ku ushtarët gjermanë mund të kenë varrosur kuti municionesh të mbushura plot me diamante, rubin, ar dhe argjend të grabitur. Diagrami i vizatuar me dorë i plotësuar me një X të kuq për të shënuar vendin është pjesë e një dosjeje të bërë publike nga Arkivi Kombëtar Hollandez vetëm javën e kaluar, shkruan BBC.

Kur dokumentet u publikuan në fund të një periudhe 75-vjeçare të konfidencialitetit, harta e deklasifikuar bëri të qartë se Ommeren, në provincën lindore të Gelderland, ishte vendi ku dukej se qëndronte thesari. Fshati dhe X-i i tij i kuq, ishin pranë vijës së frontit të Aleatëve gjatë Operacionit Market Garden në 1944, një përpjekje e guximshme ajrore për të krijuar një rrugë tokësore në Gjermaninë veriore.

Dokumentet e deklasifikuara në arkiv përfshijnë dëshminë e një ushtari gjerman, i cili tha se një bankë në qytetin e Arnhem, 40 km larg Ommeren, u godit nga një bombë në gusht 1944, duke shpërndarë përmbajtjen e kasafortës – bizhuteri, monedha, të çmuara, gurë të çmuar dhe orë ari. Tre ose katër ushtarë gjermanë pushtues futën në xhepa çfarë mundën dhe e futën ngarkesën e tyre në kuti municionesh dhe pako buke – kontejnerët më të sigurtë që duhej të dorëzonin. Më vonë, në javët e fundit të luftës, pushtuesit gjermanë po tërhiqeshin dhe ushtarët me sa duket vendosën të varrosnin thesarin.