Transmetuar më 12-01-2023, 07:48

Jeff Beck, një nga kitaristët më me ndikim të rock-ut të të gjitha kohërave, ka vdekur në moshën 78-vjeçare.

Muzikanti britanik mori famë të jashtëzakonshme si pjesë e Yardbirds, ku zëvendësoi Eric Clapton, përpara se të formonte grupin Jeff Beck me Rod Stewart.

Toni dhe prania e tij ripërcaktuan muzikën e kitarës në vitet ’60 dhe ndikuan në lëvizje si jazz-rock dhe punk. Vdekja e Beck u konfirmua në faqen e tij në Twitter. “Në emër të familjes së tij, me pikëllim të thellë ndajmë lajmin për ndarjen nga jeta të Jeff Beck”, thuhet në njoftim.

The Yardbirds, në prapaskenë në Top Of The Pops, në 1965

“Pas kontraktimit të papritur të meningjitit bakterial, ai ndërroi jetë dje në mënyrë paqësore. Familja e tij kërkon privatësi ndërsa përpunojnë këtë humbje të madhe.”

I lindur në Wallington, Surrey, muzikanti ra në dashuri me ‘Rock and Roll’ dhe ndërtoi kitarën e tij të parë si adoleshent.

“E para që ndërtova ishte në vitin 1956, sepse Elvis ishte jashtë dhe gjithçka që dëgjoje për muzikën pop ishte kitarë. Dhe pastaj u magjepsa. Jam i sigurt se e njëjta gjë vlen edhe për shumë njerëz.”

Kitaristi qëndroi me Yardbirds për gati dy vjet, përpara se të deklaronte se do ta linte fare muzikën dhe do të publikonte këngën e tij të parë solo Hi Ho Silver Lining.

Beck duke performuar me Johnny Depp në Helsinki Blues Festival në 2022

Megjithatë, ai u kthye shpejt me grupin Jeff Beck. Por grupi ishte i pakënaqur me një turne në SHBA që kishte rregullisht në debate dhe përleshje fizike.

Këngëtari Rod Stewart dhe basisti Ronnie Wood u larguan në vitin 1970 për t’u bashkuar me Small Faces (më vonë The Faces), dhe kur Beck u lëndua në një aksident me makinë, atij iu desh të ndalonte karrierën e tij.

Kur u shërua, Beck mblodhi një formacion të dytë të grupit të tij, por albumet e tyre ishin komercialisht të pasuksesshëm dhe Beck ndoqi karrierwn solo në 1975. Atë vit, ai regjistroi një album, Bloë By Bloë, me producentin e Beatles, George Martin.

Krejtësisht instrumentale, luajtja lirike dhe e këndshme e kitarës e Beck në thelb zëvendësoi pjesët e një vokalisti kryesor, një qasje që ai do të merrte për pjesën më të madhe të karrierës së tij.

Blow By Blow u rendit në 10 më të mirat e SHBA-së dhe iu dha një disk platini, dhe Beck e ndoqi shpejt atë me Wired të vitit 1976 (gjithashtu prodhuar nga George Martin) dhe albumin e koncerteve të vitit 1997 Jeff Beck With The Jan Hammer Group Live.