Transmetuar më 10-01-2023, 23:34

Restoranti më i mirë në botë mbyll dyert përgjithnjë/ Pronari i famshëm SHQIPTAR zbulon arsyet për New York Times

Noma është një ndër restorantet më të njohur në botë, e po ashtu i konsideruar si një nga më të mirët në botë.

Megjithatë, ditën e djeshme njoftoi se do të mbyllë dyert për klientët, dhe do të rihapet si një kuzhinë testimi. Pronari i këtij restorani është shqiptari i njohur, Rene Rexhepi, i cili dha dhe lajmin për mbylljen e restorantit.

"Për të vazhduar të jemi noma, ne duhet të ndryshojmë," tha Rxhepi duke folur pwr “New York Times”, ndërsa zbulonte arsyet e vendimit.

Restorantet kanë luftuar gjatë pandemisë për të përballuar kostot në rritje të ushqimit dhe darkat që qëndrojnë në shtëpi. Veçanërisht objektet e ngrënies kanë pasur probleme me ofrimin e menuve të shtrenjta për klientët. Në Noma, një vakt kushton aktualisht të paktën 500 dollarë për person.

Rexhepi tha se duke filluar nga viti 2025, Noma do të bëhet një kuzhinë testimi dhe do të shesë produktet online. Ai tha se Noma do të ketë gjithashtu pop-ups në mbarë botën.

"Shërbimi i mysafirëve do të jetë gjithmonë pjesë e asaj që jemi, por të qenit restorant nuk do të na përcaktojë më. Është e frikshme dhe e çuditshme, por gjithashtu e di që është gjëja e duhur për të bërë. Sapo goditi pandemia, pata këtë ndjenjë në vete se ishte koha për diçka ndryshe.”- shtoi ai.

Rexhepi e hapi restorantin Noma në Kopenhagë në 2003 dhe përfundimisht u bë xhevahiri i kurorës në një skenë të lulëzuar të ushqimit. Ai prezantoi ushqimin nordik te audienca të reja dhe kërkoi ushqim nëpër brigjet dhe pyjet daneze për përbërës si barishte dhe rrënjë. Ndërsa u përhap lajmi për pjatat eksperimentale të Noma-s, u bë pothuajse e pamundur të rezervohej.

Pasi Noma u emërua për herë të parë restoranti më i mirë në botë në vitin 2010 në listën me ndikim të revistës Restaurant, ajo mori rreth 100,000 kërkesa për rezervime në muaj për hapësirën e saj të ngrënies me 40 vende. Ai u emërua restoranti më i mirë në botë edhe katër herë të tjera, teksa ka tre yje Michelin.

Noma udhëhoqi rishpikjen e Kopenhagenit si një destinacion i shijshëm, duke tërhequr kuzhinierë të talentuar dhe zhvillues të pasurive të paluajtshme në kryeqytetin e Danimarkës. Ky restorant tërheq gjithashtu darkues që bëjnë pelegrinazhe nga e gjithë bota për të provuar menutë e saj me shumë pjata. Noma ishte vendosur në një magazinë të vjetër në portet e Kopenhagës përpara se të mbyllej në 2016 dhe të rihapte në një vend të ri dy vjet më vonë.

Z. Rexhepi tha në një postim në blog të vitit 2015 se ai kishte qenë një ngacmues dhe një shef i tmerrshëm ndonjëherë sepse ishte nën presion. Ai tha se do t’u bërtiste punonjësve për ngatërrimin e pjatave për gazetarët ose për gatimin e tepërt të peshkut. Ai tha si rezultat se kishte ndryshuar kulturën e Nomës për të rritur moralin e stafit.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd