Transmetuar më 08-01-2023, 22:09

Brazili në kaos një javë pas inaugurimit të presidentit të ri, Lula, për mandatin e tij të tretë në këtë post.

Mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro, të cilët kanë kundërshtuar prej kohësh rikthimin e Partisë së Punëtorëve të Majtë në pushtet, pushtuan sot Pallatin Planalto, selinë e qeverisë dhe Gjykatën e Lartë në kryeqytetin Brasilia.

Ish-presidenti ka munguar prej disa kohësh në debatin publik dhe prej ditësh është kufizuar në postimin e një sërë mesazhesh në Twitter në lidhje me rezultatet e mandatit të tij.

Në fakt, ai e pranoi tranzicionin, por e mohoi legjitimimin e tij kur shkoi në inaugurimin e Lulës më 1 janar.

Bolsonaro dhe ish-zëvendëspresidenti Hamilton Mourao nuk ia dorëzuan detyrat drejtpërdrejt Lulës dhe zëvendësit të tij, veteranit të Opus Dei Gerardo Ackim, shpirtit të moderuar të së majtës braziliane, duke hapur në mënyrë efektive një krizë legjitimiteti.

Asnjë ftesë e qartë, por për ditë me radhë mijëra mbështetës të grupeve pro-Bolsonaro, shumica ushtarakë, kanë kampuar jashtë kazermave në të gjithë Brazilin duke kërkuar ndërhyrje ushtarake kundër të Majtës.

Përballë refuzimit të forcave të armatosura dhe drejtuesit e rinj të të cilave u zgjodhën nga Lula, sot një grup ushtarak ultras bolsonarist mbërriti nga selia e ushtrisë duke marshuar në Piazza dei Tre Poteri, ku ndodhet gjykata supreme, presidenca dhe kongresi (parlamenti).

Selia e Parlamentit ishte e para që u sulmua. Më vonë, imazhet që u shfaqën në Twitter treguan se mbështetësit e Bolsonaros kishin arritur edhe përtej pragut të pallatit presidencial.

Rodrigo Rangel, një analist i njohur politik brazilian dhe Alejandro Alvarez, një gazetar dhe reporter i specializuar në Amerikën Latine, krahasuan sulmin e Bolsonaristëve me ngjarjet në Kapitol Hill më 6 janar 2021 në SHBA, raporton noa.al.

E njëjta matricë, e djathta populiste. I njëjti objektiv, mohimi i një rezultati zgjedhor. I njëjti rezultat, mortifikimi i një demokracie të rrënuar nga thyerje të brendshme.

Simboli identifikues i sulmuesve është bluza jeshile dhe e artë e kombëtares braziliane të futbollit, e adoptuar nga Bolsonaristët si një identifikues kolektiv.

Policia reagoi ndaj sulmeve të protestuesve duke përdorur sprej dhe gaz lotsjellës.

Si senator për Rio Grande do Sul, ish-zëvendëspresidenti Mourao foli sot, duke mbrojtur rezultatet e qeverisë Bolsonaro në Veja, duke e cilësuar ekzekutivin e Lulës si të vjetër dhe revanshist dhe duke përmendur gjithashtu faktin se shumë bolsonaristë po bëjnë thirrje për rrëzimin politik të Lula me forcë:

"Fatkeqësisht, një pjesë e popullsisë nuk mund të pranojë që zgjidhjet e së shkuarës nuk i përshtaten të tashmes. Kështu, ata kanë filluar të kërkojnë që Forcat e Armatosura të zgjidhin një problem politik, jo një problem ushtarak".

E djathta braziliane kontrollon shumicën relative të votave në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit dhe ka rritur mbështetjen që nga viti 2018.

Lula dënon dështimin e policisë

Lula po sulmon sot oficerët e policisë në vendngjarje – duke dënuar mungesën e veprimit të tyre kur turmat u bënë të dhunshme.

“Policia nuk ka bërë asgjë, vetëm i ka lënë protestuesit të hyjnë”, thotë ai.

Fotot: EPA, REUTERS, AP, GETTY IMAGES