Transmetuar më 07-01-2023, 21:39

Një çift iu gëzua blerjes së një shtëpie të madhe, por u befasuan kur një letër u mbërriti me postë, ku u thuhej se duhet të zhbironin disa dhomëza sekrete.

Dhe në fakt, Courtney dhe Matt nuk i dinin ato që mësuan në letër, për shtëpinë e tyre 130-vjeçare.

Çifti tregoi pĂ«r NY Post se u erdhi njĂ« mesazh i frikshĂ«m dhe i papritur nga "anĂ«tari i fundit i mbijetuar" i familjes qĂ« mĂ« parĂ« zotĂ«ronte pasurinĂ«.

Letra erdhi nga Kanadaja, në adresën e tyre në Iowa, SHBA.

NĂ« tĂ« shkruhej: "MĂ« lejoni tĂ« prezantohem. Jam anĂ«tari i fundit i mbijetuar i familjes Madison qĂ« dikur zotĂ«ronte shtĂ«pinĂ« dhe unĂ« u rrita nĂ« tĂ«. Do tĂ« doja t’ju tregoja pĂ«r dhomat sekrete dhe disa gjĂ«ra qĂ« mund tĂ« mos ju jenĂ« thĂ«nĂ« kur keni blerĂ« shtĂ«pinĂ«."

Vendndodhja e shtëpisë së re të Courtney dhe Matt është e paqartë. Dyshja gjithashtu nuk ka ndarë asnjë informacion përfundimtar në lidhje me familjen Madison që më parë zotëronte pronën.

Por nĂ« klipin, i cili trembi mĂ« shumĂ« se 1.5 milionĂ« shikues, pronarĂ«t e rinj tĂ« shtĂ«pive bĂ«nĂ« njĂ« turne rreth banesĂ«s sĂ« tyre tĂ« stilit viktorian – dhe zbuluan detajet e saj tĂ« kamufluara mĂ« parĂ«.

Së pari, ata zbuluan një dollap të fshehtë pijesh alkoolike sipër oxhakut në sallonin e tyre të përparmë.

Shishe të pahapura të verës roze franceze nga viti 1970 dhe cabernet sauvignon nga viti 1989 gjendeshin së bashku me kontejnerët e vjetëruar me burbon, birrë dhe likere.

Më pas, Courtney dhe Matt gjetën një tjetër dhomë sekrete në një banjo.

Çifti, me vajzĂ«n e tyre tĂ« vogĂ«l, e konsideroi "dhomĂ«n mĂ« tĂ« frikshme" nĂ« shtĂ«pi, pĂ«r shkak tĂ« hapĂ«sirĂ«s sĂ« saj tĂ« vogĂ«l vetĂ«m pĂ«r zvarritje.

Courtney më pas zbuloi një derë të vogël, të mbyllur, të vendosur drejtpërdrejt përballë tualetit tjetër. Hyrja e vogël hapej dhe të çonte në një dhomë të madhe.

"Do të përpiqemi të kuptojmë se si ta përdorim këtë hapësirë, por tani për tani është thjesht një dhomë e ftohtë dhe e frikshme".

Courtney dhe Matt zbuluan gjithashtu se ish-pronarët e shtëpive kishin lënë mobilje antike dhe shumë sende në shtëpi, duke përfshirë një kuti të vjetër muzike.

Courtney pohon se zbulimet vazhdojnĂ« nĂ« atĂ« shtĂ«pi: "Çdo ditĂ«, njĂ« thesar i ri." /noa.al