Transmetuar më 07-01-2023, 20:36

Tiranë- Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka deklaruar se policia ka mësyrë ditën e sotme në vilën e Ervis Martinajt në Surrel.

Përmes një postimi në Facebook, Hoxha thotë se prej më shumë se dy orësh një numër i madh i forcave speciale kanë rrethuar vilën e Martinajt dhe po kontrollohet çdo ambient i saj.

Hoxha thotë se burime nga drejtuesit e aksionit në Surrel i kanë konfirmuar atij se veprimet po kryhen në kuadër të operacionit “Plumbi i Artë”, pas dëshmive të të penduarit të drejtësisë Nuredin Dumani.

Postimi i Artan Hoxhës:

Me ne fund prokuroria, e ndau mendjen per te bastisur vilen e Vis Martinajt, qe ndodhet vetem disa metra larg baneses se kryeministrit Edi Rama ne Surrel.

Prej me shume se dy oresh, nje numer i madh i forcave speciale kane rrethuar vilen e Martinajt ne periferi te kryeqytetit, ndersa policia gjyqesore po kontrollon ne menyre te imtesishme cdo ambjent te saj.

Vila e Martinajt, eshte e mbikqyrur nga nje sistem kamerash sigurie me rezolucion te larte, nderkohe ka dhe nje roje, i cili kujdeset per sigurine e saj.

Prokuroria dhe policia nuk kane dhene ende detaje ne lidhje me urdherin e bastisjes se viles dhe motivacionit te tij.

Burime nga drejtuesit e aksionit ne Surrel, konfirmuan se, veprimet po kryhen ne kuader te hetimit te SPAK, ne lidhje me operacionin “Plumbi i arte”, i nisur pas deshmive te bashkepunetorit te drejtesise Nuredin Dumani.

Nuk dihet pse prokuroria eshte kujtuar kaq vone per te ushtruar kontroll, ne nje nga ambjentet ku Martinaj, ka jetuar gjate viteve te fundit.

Pas kontrollit te ushtruar 10 dite me pare ne rezidencen e familjes Martinaj ne Fushe Kuqe, ky eshte kontrolli i dyte qe ushtrohet 5 muaj nga mbremja e 9 gushtit 2022, kur Ervis Martinaj u zhduk pa lene gjurme ne nje zone ne periferi te Durresit.