Transmetuar më 07-01-2023, 08:03

Presidenti rus Vladimir Putin mori pjesë të shtunën në një shërbesë të Krishtlindjeve të Kishës Ortodokse i vetëm, brenda një katedraleje të Kremlinit në vend që të bashkohej me besimtarët e tjerë në një festë publike, raportin Reuters.

Agjencia ruse e lajmeve RIA raportoi se ishte hera e parë në vite që Putini kishte shënuar Krishtlindjet në Moskë dhe jo në rajonin përreth kryeqytetit. Televizioni shtetëror tregoi dy klipe të Putinit brenda Katedrales ndërsa priftërinjtë ortodoksë kryenin shërbimin e mesnatës, të njohur si Liturgjia Hyjnore.

Shumë të krishterë ortodoksë festojnë Krishtlindjet më 6-7 janar. Putini, i cili festoi Pashkët vitin e kaluar në katedrale me mijëra të tjerë, ndoqi edhe vetë Krishtlindjet vitin e kaluar në rezidencën e tij në Novo-Ogaryovo jashtë Moskës. Në vitin 2021, ai mori pjesë në një Liturgji Hyjnore publike në Novgorod.

Kisha Ortodokse Ruse mbështet luftën në Ukrainë. Patriarku Kirill i Moskës të enjten u bëri thirrje të dyja palëve që të respektojnë një armëpushim 36-orësh të Krishtlindjeve që kishte shpallur Putin me rastin e Krishtlindjeve.

Putin para ikonave në një kishë