Transmetuar më 04-01-2023, 09:39

Itali- Detaje të tjera zbulohen lidhur me vetvarjen e vajzës së re shqiptare në qelinë e burgut në Itali.

Mediet italiane kanë publikuar detaje të reja në lidhje me vetëvrasjen e 26-vjeçares shqiptare. Donatella Hodo u vetëvar disa muaj më parë në një burg të Italisë, ku po vuante dënimin.

Pak para se t’i jepte fund jetës, e reja shqiptare i kishte nisur një letër yllit televiziv, Maria de Filipp.

Por letra nuk mbërrit kurrë në duart e Maria de Filipit. Mediet italiane raportojnë se shkak mund të ketë qenë adresa e gabuar. Sakaq, mediet vendase kanë publikuar tashmë letrën, duke zbuluar në këtë mënyrë thirrjen për ndihmë të shqiptares.

Sipas letrës Hodo i kishte kërkuar yllit televiziv ndihmë për të nisur gjithçka nga e para.

Letra

“Përshëndetje Maria, po ju shkruaj këtë letër për t’ju treguar historinë time dhe për t’ju kërkuar ndihmë. Unë quhem Donatella Hodo, sapo kam mbushur 26 vjeç, kam origjinë shqiptare por jam rritur në Itali. Tani për fat të keq e gjej veten në burgun e Montorios, përfundova këtu sepse kam pasur një fëmijëri dhe adoleshencë të vështirë me kaq shumë probleme, nuk pata forcë të reagoja dhe u mora me drogë…”, ka shkruar Donatella, është raportuar në një artikull në Corriere Veneto.

Letra ishte dërguar nga burgu Veroneze i Montorios, më 10 tetor 2020 dhe një vit e 11 muaj më vonë ajo vendosi t’i japë fund jetës, në natën midis 1 dhe 2 gushtit 2022, duke u vetëvrarë. 26-vjeçari, me të shkuar lidhur me drogën dhe vjedhje të vogla, donte të fillonte nga e para, por kishte nevojë për ndihmë. Atë ndihmë që paraburgimi në burg nuk ka mundur ta japë. Por, për fat të keq, ajo letër nuk arriti kurrë në duart e Maria De Filippi, duke u kthyer mbrapsht dhe duke u marrë nga babai i saj Nevruz, kur vajza e saj nuk ishte më gjallë.

Ajo donte të jetonte

“Maria…jam 26 vjeç, kam ende një jetë përpara, dua të qetësohem, të kem një të ardhme, të kthehem në kontakt me familjen time të mrekullueshme… Sot kam dëshirën, guximin të ndryshoj, dua të filloj nga e para dhe të lë çdo gjë pas krahëve, kam nevojë për ndihmë, për të gjetur një punë…” ka shkruar Donatella me gjithë shpresën për t’ia dalë. Por Maria nuk e lexoi kurrë atë letër.

Kujtojmë se kjo ngjarje bëri bujë në mediat italiane, pasi pas vetëvrasjes së të resë, gjyqtari i çështjes kërkoi falje, duke thënë se edhe ai kishte faj për vetëvrasjen e Hodos.

“Pyes veten çfarë mund të kisha bërë më shumë për të? Nuk e kuptova që gjëndja e Donatellas ishte kaq e rëndë”, shprehet ai.

“Jemi njerëz në radhë të parë dhe pastaj gjykatës. Dhe unë, si gjyqtar, por sidomos si njeri, e ndjej se kam dështuar, pasi një vajzë 27 vjeç, me të cilën merresha që prej vitit 2016, vrau veten”, shprehet Semeraro në një letër, e cila u lexua në funeralin e së ndjerës.

“Me rastin e saj ka dështuar sistemi dhe unë jam pjesë e këtij sistemi, pasi e ndiqja atë prej 6 vitesh”, vijon ai.

“Ndoshta burgu nuk është për vajzat, pasi ndryshe nga meshkujt, ato janë më të ndjeshme. Ndoshta duhet të gjejmë një mënyrë tjetër dënimi”, tha gjyqtari Vincenzo Semeraro aso kohe gjatë funeralit.

Donatella Hodo , 26 vjeç , vrau veten duke thithur gaz në burgun Veronese të Montorios më 2 gusht . E reja shqiptare kishte probleme me varësinë ndaj drogës. Ajo ishte në burg për disa vjedhje në farmaci.

Një e kaluar e karakterizuar nga varësia nga droga dhe vjedhjet e shumta, Donatela, e lindur në Shqipëri në vitin 1994, kishte kaluar gjashtë vitet e fundit brenda dhe jashtë burgut. Që nga viti 2016, ajo ishte arrestuar disa herë, krimi më i rëndë, një grabitje e pahijshme dhe e konsideruar nga gjyqtari hetues si një grua me “personalitet alarmues përsa i përket rrezikshmërisë shoqërore”.

Kjo ishte e kaluara e saj, jo krime të rënda por norma e recidivizmit nuk jep zbritje dhe rriten vitet e burgut.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd