Transmetuar më 04-01-2023, 09:25

GREQI- Detaje të tjera trondit♪7se mësohen nga ngjarja që tronditi Greqinë.

Nëna 29-vjeçare, që akuzohet se ka vrarë foshnjën e saj vetëm 11 muajshe duke e hedhur në digën e Aliakmonas natën e Vitit të Ri, dyshohet se ka ecur gati një kilometër me foshnjën në krahë. Sipas detajeve të publikuara nga Protothema.gr, gruaja e cila përballet me probleme të shëndetit mendor, ka mbërritur me taksi në digën e Aliakmonasit mesditën e së shtunës dhe me foshnjën në krahë ka nisur një 20 minuta në këmbë deri në skelën e parë të lumit. Deri më tani mbetet “e paqartë” ajo që ndodhi që nga ai moment dhe sesi foshnja 11 muajshe u gjet e pajetë në ujërat e akullta.

Një nga skenarët që autoritetet po shqyrtojnë, duke marrë parasysh sjelljen e mëvonshme të 29-vjeçares, është se ajo e ka hedhur në ujë foshnjën dhe më pas është larguar nga vendi i ngjarjes. Në fund të fundit, sipas dëshmisë së taksistit që e ka marrë gruan pak pas orës 16:00 nga rruga kryesore që kalon digën, ajo nuk ka qenë aspak e shqetësuar kur ka hipur dhe sjellja e saj ka qenë krejtësisht normale. Madje, ajo vetë ka thirrur taksinë dhe në telefon ka mbajtur edhe një qëndrim të ftohtë, pa ngjallur asnjë dyshim.

Sipas asaj që është bërë e ditur, ajo i ka kërkuar shoferit që ta çojë në zonën e KTEL Selanikut në Veri dhe më pas ka qëndruar në një dhomë hoteli deri ditën e nesërme. Në asnjë moment, as kur u kthye në shtëpinë e saj në fshatin Stavros, ajo nuk i kërkoi ndihmë askujt apo nuk i la dikë se çfarë kishte ndodhur. Nënës dhe gjyshit të saj të cilët pyesnin me këmbëngulje se ku ishte fëmija kur e panë të hynte vetëm në shtëpi, ajo iu përgjigj se është mirë aty ku është për pasojë u bëri përshtypje sjellja e saj dhe lajmëruan policinë.

Policia nuk humbi kohë dhe nisi menjëherë hetimet, ndërsa gruaja u dërgua fillimisht në Departamentin e Sigurimit dhe pasi tentoi të mashtronte policinë duke dhënë një tjetër pikë, më në fund ka pranuar se kishte dalë për shëtitje me foshnjën në Digën e Aliakmonasit. Pikërisht atëherë u ngrit alarmi dhe në orën 2 të mëngjesit policia gjeti foshnjën të pajetë pranë skelës së dytë.