Transmetuar më 02-01-2023, 16:37

Kampioni i Europës në boks Vassilis Topalos është nga jeta në moshën 16-vjeçare. Teksa po stërvitej ai humbi ndjenjat që çoi në një plagosje mëngjesin e së premtes, 16 dhjetor, në një palestër në Kallithea.

Zëvendësministri i Sportit, Lefteris Avgenakis, ka kërkuar menjëherë nga organet kompetente që të zbardhin faktet, ndërsa Federata Helenike e Boksit (PEO) përmes një deklarate bëri të ditur se “menjëherë do të ankimojmë të gjithë përgjegjësit për hetimin dhe caktimin e çdo përgjegjësie penale”.

Federata Helenike e Boksit ka publikuar një deklaratë ngushëllimi për vdekjen e Vassilis Topalos, në të cilën thuhet: Fëmija ynë i Artë nuk është më, Babagjyshi ynë i buzëqeshur, Kampion i lindur me një zemër prej ari të pastër. Trishtim i patreguar për familjen Hellenic Boxing… Fjalët nuk mund të shprehin atë që ndjejmë, të gjithë jemi të shkatërruar. Santa, na la shumë shpejt. Ne do ta kujtojmë gjithmonë me dashuri dhe nostalgji. Ngushellime familjes dhe te dashurve te tij.  Qoftë i lehtë dheu që do ta mbulojë. Do të jesh përgjithmonë në zemrat tona.

Koha e lëndimit

Kampionia i ri europian cilësohej si një nga talentet më të mëdha të boksit. Ai goditi kokën pasi ra në banjën e një palestre në Tavros.

Ndërsa ishte duke u stërvitur, u ndje i sëmurë dhe bëri një pushim.

Ai shkoi në banjë për të larë fytyrën dhe i ra të fikët. Mirëpo, nga rënia, ai goditi kokën në një sipërfaqe të fortë, që shkaktoi humbjen e ndjenjave.

Sipas pronarit të palestrës, Nikos Yidakos, i cili foli për ngjarjen në protothema.gr, goditjen e ka konstatuar edhe ekspertiza mjeko-ligjore.

Ngjarja tragjike është vënë re fillimisht nga një tjetër boksier, Alik Lagazashvili, i cili kur dëgjoi zhurmën e rënies, vrapoi në tualet për të parë se çfarë po ndodhte.

Menjëherë njoftoi babain e të miturit Topalos dhe pronarin e palestrës, ata telefonuan menjëherë ambulancën që e dërgoi të riun në spital.

16-vjeçari iu nënshtrua një operacioni në kokë për të hequr hematomën, por fatkeqësisht nuk mundi të jetojë.