Transmetuar më 02-01-2023, 01:41

Dieta nordike: peshk, perime, drithëra, ushqime të fermentuara dhe verë

Një ndër dietat, e cila është testuar dhe ka rezultuar efikase për rënien në peshë, është pikërisht dieta suedeze.

Krahas kësaj, kjo dietë është cilësuar si një nga dietat më të shëndetshme. Ajo do t’ju bëjë të ndiheni më vitalë, të shëndetshëm dhe plot energji.

Në fakt dieta suedeze nuk sugjerohet vetëm për ata që kërkojnë të humbin në peshë, por edhe për njerëzit që vuajnë nga diabeti.

Konsumimi i prodhimeve të qumështit dhe mishit do i bëjë ata, që nëpërmjet kësaj diete, të kontrollojnë nivelin e sheqerit që mbajnë në gjak.

Dieta suedeze nuk ka vakte të specifikuara, ajo thjesht të informon se cilat janë ushqimet që duhet të konsumosh dhe cilat jo.

"Dieta nordike i ka rrënjët në traditën e vikingëve dhe përbëhet nga ushqime të freskëta natyrale të konsumuara nga banorët e Suedisë, Norvegjisë, Islandës, Danimarkës dhe Finlandës," shpjegon Dr. Luiza Petre, kardiologe dhe eksperte e të ushqyerit dhe humbjes së peshës.

“Dieta përbëhet nga sasi të larta të ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese, të vetme me perime duke qenë guri themelor i kësaj diete, dhe mishi mbush vetëm hapësirën e mbetur.

Perimet nordike janë lakra, brokoli, lakrat e Brukselit, lulelakra, rrënjët dhe bizelet.

Varietetet e peshkut përfshijnë salmon, sardele, skumbri, harengë dhe merluc të kripur të thatë.

Manaferrat priren të jenë burimi kryesor i frutave.

Drithërat e lejuara janë të llojit nordik të thekrës, drithërave integrale, elbit dhe tërshërës. Peshku i fermentuar dhe bulmeti shtojnë përvojën epikuriane.

Inkurajohet shumë hidratim, ndërsa mishi i kuq, ushqimet e përpunuara, sheqernat e shtuara dhe ushqimet e rafinuara duhet të shmangen. Vera qëndron në majë të piramidës së kësaj diete.

“Dieta nordike është e pasur me yndyrna të shëndetshme të pangopura dhe fibra, me sasi të ulët sheqeri, yndyrna të ngopura dhe ushqime të përpunuara”, thotë Petre.

“Në shumë mënyra është e ngjashme me dietën mesdhetare, e cila ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Të dyja dietat janë të pasura me Omega-3 të cilat ulin presionin e gjakut, rrisin kolesterolin e mirë, reduktojnë kolesterolin e keq dhe zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Përveç kësaj, ato shoqërohen me uljen e rrezikut të kancerit dhe përmirësimin e inflamacionit dhe shëndetin e përgjithshëm kardiak.

Një studim nordik zbuloi se individët në dietë përjetuan përmirësim të lipideve në gjak dhe inflamacion.

Shumë kërkime tregojnë përfitimet e konsumimit të peshkut yndyror, si dhe peshkut pa yndyrë, të dyja pjesë përbërëse e dietës, e cila përfshin gjithashtu fruta të thata dhe drithëra të plota si ushqime kryesore.

Këto ushqime përfshijnë shumë lëndë ushqyese thelbësore (vitamina dhe minerale), si dhe fibra, të cilat mund të ndihmojnë me ngopjen, uljen e kolesterolit, kontrollin e sheqerit në gjak dhe potencialisht uljen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë.

Për më tepër, ushqimet e fermentuara, një aspekt tjetër i kësaj diete, janë të shkëlqyera për shëndetin e zorrëve, pasi ato “përmbajnë baktere të mira (probiotikë) që mund të ndihmojnë në popullimin e zorrëve tona dhe mund të ofrojnë përsëri mbrojtje për shumë kushte, duke përfshirë obezitetin, problemet e tretjes, diabetin dhe më shumë.

Ushqimet e lejuara janë:

Mishi (i pulës, gjelit dhe viçit)

Peshku (të gjitha llojet si dhe frutat e detit)

Vezët (të përgatitura në çfarëdolloj mënyre që dëshironi)

Perimet: lakra e Brukselit, kungulleshkat, sallata e gjelbër, avokado, qepa, specat, domatet, lakrat, brokoli, kërpudhat, spinaqi, patëllxhani dhe ullinjtë.

Prodhimet e qumështit: kos pa yndyrë dhe lloje të ndryshme të djathit.

Frutat e thata: arra, farat e kungullit, lajthi, stika dhe bajame.

E pra, megjithë këta përbërës që shihni, a nuk mund të përgatisni dietën tuaj të përditshme ushqimore. /noa.al