Transmetuar më 01-01-2023, 17:44

Me vdekjen e Peles, futbolli humbi një tjetër nga referencat e tij të mëdha botërore. Trashëgimia e brazilianit të jashtëzakonshëm do të mbetet në kujtesën e tifozëve falë imazheve që mbeten prej tij, veçanërisht me fanellën e kombëtares braziliane.

Futbolli i Peles, si ai i Alfredo Di Stefano, Johan Cruyff dhe Diego Armando Maradona, do të vazhdojë të shkëlqejë përgjithmonë.

Të shumtë ishin lojtarët që lanë gjurmë në botën e futbollit, përveç atyre që u përmendën, si Manoel Francisco dos Santos ‘Garrincha’, Eusébio da Silva, Lasdislao Kubala, Matthias Sindelar, Stanley Matthews, Lev Yashin, George Best, Fritz Walter.

Megjithatë, Pelé dhe Maradona u shpallën lojtarë të shekullit të 20-të nga FIFA në gala-në e saj vjetore të mbajtur në Romë më 11 dhjetor 2000. Pelé u dallua për freskinë e tij dhe për inovacionin, gjithashtu i shtoi bukurinë dhe efektivitetin lojës, si në kapitujt e shënimit të golave, e​​dhe asisteve.

Ai la veprime që janë histori futbolli, si goli i tretë i Brazilit në finalen e Kupës së Botës 1958 në Suedi, apo driblimi që bëri kundër Mazurkiewicz, portierit të Uruguajit, pa prekur topin në Botërorin 1970 në Meksikë.

Një tjetër nga lojtarët që kapi majat ishte argjentinasi Maradona. I fuqishëm, vertikal, i paparashikueshëm… Bëri atë që donte me topin, i cili dukej i lidhur me këpucën e tij.

Paraqitjet yjore mbahen mend nga “Pibe de Oro”, si ajo që luajti në Kupën e Botës 1986 në Meksikë kundër Anglisë, i ashtuquajturi "goli i të gjitha kohërave". Me fanellën e Barçës dhe Napolit, ai la edhe momente të tjera historike.

Me ngjyrat e Napolit ai firmosi një mrekulli nga një goditje dënimi brenda zonës, kundër Juventusit. Ende mbetet pyetja se si mundi Diego t’i jepte topit atë efekt në një distancë kaq të shkurtër…

Di Stéfano, pavarësisht se nuk e shfaqi talentin e tij në Kupën e Botës, konsiderohet gjithashtu një nga më të mirët e të gjitha kohërave. Lojtari spanjollo-argjentinas drejtoi Real Madridin, i cili u bë i njohur si “Di Stéfano’s Madrid”.

Skuadër me të cilën fitoi katër edicionet e para të Kupës së Europës (sot, Champions League). Para se të hynte në futbollin evropian, ai ekspozoi klasin e tij në fushat e Argjentinës dhe Kolumbisë.