Transmetuar më 01-01-2023, 16:39

E ardhmja e Didier Deschamps, e cila ka të bëjë me Zidane, do të njoftohet, apriori, më 6 janar, në Komitetin Ekzekutiv që mbahet nga Federata Franceze e Futbollit.

Siç raporton “Le Parisien”, trajneri u takua këtë të enjte me Noël Le Graet, presidentin e organit më të lartë të futbollit francez, për të diskutuar të ardhmen e tij, e cila duket gjithnjë e më shumë e orientuar drejt vazhdimësisë dhe jo largimit.

Para Kupës së Botës, trajneri 54-vjeçar mendoi se Katari do të ishte turneu i tij i fundit i madh në stolin e “Les Bleus”.

Megjithatë, ai ra dakord me Federatën Franceze të Futbollit për të vendosur në mënyrë të njëanshme të ardhmen e tij nëse Franca arrin të paktën në gjysmëfinale.

Ndërsa humbi finalen kundër Argjentinës, Deschamps mund të vazhdojë nëse e sheh të arsyeshme, edhe pse jo me çdo çmim, pasi, siç tregon “L’Équipe”, ka ende mospërputhje mbi kohëzgjatjen e vazhdimësisë së tij.

Ndërsa trajneri dëshiron të vazhdojë deri në vitin 2026, datë në të cilën do të zhvillohet Botërori i ardhshëm, Le Graet është më skeptik dhe mund t’i ofrojë atij edhe dy vite kontratë.

Ndërkohë, Zidane është ende në pritje të njoftimit zyrtar në horizont. Marsejezi, i cili ka refuzuar ofertat nga klube të rëndësishme, përfshirë PSG-në, vetëm për të menaxhuar Francën, mund të hyjë në treg shpejt nëse konfirmohet rinovimi i shumëpritur i Deschamps.