Transmetuar më 01-01-2023, 16:22

Le të zbulojmë se cila është dieta dhe ushqimet e duhura për të ngrënë, për të ndihmuar trupin tuaj të gjejë ekuilibrin e duhur pas tepricave të festave.

Është normale të ndjeheni të fryrë menjëherë pasi keni konsumuar shumë ushqim në darkën e Vitit të Ri.

Ushqimi me bollëk dhe mbi të gjitha shumë i rëndë, është protagonist kryesor i këtyre ditëve. Pra, tani trupi juaj po vuan pasojat.

Le të merremi pak me veten tani: si ta rivendosni trupin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur me një dietë ideale për të vendosur gjithçka që konsumohet në këto festa?

Epo, në këtë kuptim mënyra më e mirë është të vishni tryezën tuaj me ushqime që mund të detoksifikojnë trupin, raporton noa.al.

Kjo do të largojë mbeturinat nga mëlçia juaj, duke shkaktuar më pak inflamacion, fryrje dhe rraskapitje.

Me pak fjalë, toksinat do të dëbohen shpejt dhe ju do të rimerrni formën tuaj të mëparshme fizike.

Le të ndalemi tek ushqimet detox, të cilat do ju këshillojmë që të arrini rezultat efektiv, të gjitha të shoqëruara nga 8 gota ujë në ditë.

Xhenxhefili

Një ushqim që mund të konsumoni është xhenxhefili. Është një djegës i shkëlqyeshëm i dhjamit që siguron energji për metabolizmin dhe detoksifikon duke promovuar kështu tretjen.

Kopra

Një ushqim tjetër që duhet të shfrytëzohet është kopra. Kjo perime është e pasur me ujë dhe fibra, mund të hahet si e papjekur, ashtu edhe e gatuar dhe është e shkëlqyeshme për kullimin e lëngjeve.

Panxhari

Panxhari është shumë i mirë për zorrët, ka një efekt pozitiv në mëlçi.

Shafrani shpejton metabolizmin dhe eliminon toksinat dhe metalet e rënda.

Qepët janë diuretike dhe antioksidant i shkëlqyeshëm.

Në fund ju rekomandojmë lakrën e kuqe, si të pagatuar ashtu edhe të gatuar, një perime e shkëlqyeshme për trupin. /noa.al/