Transmetuar më 01-01-2023, 13:51

GJERMANI- Një djalë 17-vjeçar u vra kur shpërthyen fishekzjarrët që po përdorte dhe dy burra u gjymtuan në aksidente në festimin e parë të pakufizuar të Vitit të Ri në dy vjet. Incidente të vogla kanë ndodhur në zona të ndryshme të vendit.

Ndryshimi i orës u festua kryesisht i pakufizuar këtë vit për herë të parë pas dy vitesh masash kundër koronavirusit, me policinë që raportoi një "rritje të ndjeshme" të numrit të operacioneve gjatë natës.

Një 17-vjeçar në Leipzig mbeti i plagosur teksa përdorte fishekzjarr dhe u nënshtrua plagëve të marra pak kohë më vonë në spital. Policia përjashton mundësinë e aktivitetit kriminal. Në Turingi, dy burra u plagosën rëndë nga fishekzjarrët në natën e Vitit të Ri. Një 42-vjeçari iu desh t’i prenë të dy krahët pasi u plagos rëndë gjatë perdorimit të fishekzjarreve që kishte porositur në internet, dhe një 21-vjeçari humbi krahun.

Në Frankfurt, një fishekzjarre shkaktoi zjarr në një ballkon, i cili më pas u përhap në brendësi të një apartamenti, duke shkaktuar probleme serioze.

Dy burra u plagosën kur fishekzjarrët shpërthyen në bodrumin e një pallati në Brandenburg. Në një incident të ngjashëm në Rheinland-Pfalz, tre 11-vjeçarë pësuan djegie dhe një 39-vjeçar në Baden-Württemberg u plagos rëndë në fytyrë nga një fishekzjarre dhe u desh të transportohej me helikopter.

Në epiqendrën e protestave në Berlin, Porta e Brandenburgut, "shumë arrestime" u bënë gjatë natës, kryesisht duke përfshirë përdorimin e armëve trullosëse dhe policia i kërkoi turmës të largohej nga zona rreth një orë pas mesnate.