Transmetuar më 01-01-2023, 12:52

Kampala- Të paktën 9 persona u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në një rrëmujë në një qendër tregtare në kryeqytetin e Ugandës, Kampala, gjatë festimeve të Vitit të Ri.

Pas një shfaqjeje fishekzjarresh jashtë qendrës tregtare Freedom City në pjesën jugore të Kampala, “pati një rrëmujë, e cila rezultoi në vdekjen e menjëhershme të 5 personave dhe plagosjen e shumë të tjerëve”, tha në një deklaratë zëdhënësi i policisë Luke Owesigire.

“Në vendngjarje kanë mbërritur ekipet e shpëtimit dhe kanë dërguar të plagosurit në spital, ku janë konfirmuar të vdekur gjithsej 9 persona”, shtoi ai.

Ai sqaroi se mes viktimave ka edhe “të rinj” dhe foli për “pakujdesi dhe pakujdesi”, pa dhënë detaje të tjera.

Nine people have been confirmed dead after New year’s stamped at Freedom city.Details 👇👇👇https://t.co/n7Ol6VWtqx#Babatvupdates pic.twitter.com/hs8EEuhq1f

— Baba TV Uganda (@babatvuganda) January 1, 2023